Световноизвестният руски драматург, актьор и режисьор Николай Коляда е в България за няколко дни, специално за петото издание на фестивала NEDRAma International.
Той пристигна заедно с част от трупата на своя театър „Коляда”, с която за първи път в България представи три спектакъла от репертоара на театъра – „Большая советская энциклопедия”, „Научи ме да обичам” и „Мечтата на Наташа”.
Освен това в рамките на фестивала „NEDRAma“ Николай Коляда води майсторски клас по драматургично писане, където млади български драматурзи имат възможност да развият своя творчески потенциал под ръководството на драматурга, написал повече от 120 пиеси.
Николай Коляда даде интервю специално за „Артефир” в една от почивките между занятията, в присъствието на участниците в майсторския клас.
За превода благодарим на Мария Стоянджикова.
"Католиците в България XVII – XX" е изложба, посветена на делото на българските католици и приноса им в българската история. Проектът представя две експозиции, подготвени от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" и Националния археологически институт с музей към БАН. Град Раковски е първото място, на което изложбата гостува, но се..
Плевенският драматично-куклен театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика със спектакъла "Елате ни вижте" от Кирил Топалов. Пиесата е написана още през пролетта на 1989 година, но, по думите на автора, никой не е смеел да я постави тогава. През годините е поставяна в Силистренския театър от Стефан Стайчев (2000 г.) и в Пазарджишкия..
По случай 1 март (събота) Младежкият театър "Николай Бинев" е подготвил изненади и подаръци за своите най-малки зрители. Децата ще имат шанс да се срещнат с любими приказни герои и ще получат мартенички. Повече за празничния жест разказва в "Артефир" Милена Стратиева . Програмата за 1 март включва представлението "Пепеляшка" от 11 ч. и от..
Тази вечер в пловдивската опера ще има премиера на една от най-известните опрери на Моцарт "Дон Жуан". Екипът е международен и вече е поставял Дон Жуан, но на голямата открита сцена на Античния театър. Режисьор на операта е Михаил Знаниецки, а диригент Лучано Ди Мартино. Международната продукция преобразява сцената в луксозен курорт, в който..
В епизод 579 "Трамвая по желание" представя на своята публика виртуозът на органа Сабин Леви. Проф. Сабин Леви е органист, карилонер, преподавател и доктор по композиция и орган от Канзаски университет, САЩ. Следвал е музика в България, Израел, Франция и Съединените Щати. Носител е на няколко награди на композиционни и органови конкурси и е..
След определението на Конституционния съд за преизчисление в национален мащаб на резултатите от произведените на 27 октомври 2024 г. избори за народни..
Повече от три (направо почти четири) години минаха, откакто излезе дебютният албум на живеещия между Амстердам и София перуански перкусионист и композитор..
Изборите в Германия приключиха и те имат своите добри и лоши страни. Със сигурност от тук нататък това, което ще се случва в Германия, от която се очаква..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg