Повече от седмица действат приетите от Парламента промени в ЗЗЛД. Една част от тях засягат и медиите у нас. Имаше дебати за това дали дадените на надзорния орган правомощия да проверява по 10 критерия обработването на информация или данни за журналистически цел е законосъобразно и дали това ще наруши свободата на словото у нас, и ще предизвика вмешателство в работата на журналистите.
Като по поръчка в публичното и медийно пространство се появи казус, през който бихме могли да тълкуваме направените промени в ЗЗЛД. С адвокат Емил Георгиев, член на Инициатива „Правосъдие за всеки“, коментираме трябва ли надзорният орган да санкционира първата медия, която излъчи записите на г-жа Елена Йончева срещу министър Боил Банов, който обвини г-жа Йончева, че не е сезирала прокуратурата, а направо е пуснала записа с него в медиите, а според него те са: „скалъпени, подправени, нагласени и тенденциозни“? Какво трябва да бъде поведението на медиите в подобни ситуации? И по какви критерии те трябва да оценят кое е в обществен интерес и кое е просто интересно на обществото?
„Казусът много добре показва в какво странно взаимодействие се намира от една страна правото на защита на лични данни и правото на лична неприкосновеност, и от друга правото на свободно изразяване, правото на достъп и разпространение на информация. Особено когато става дума за действия или бездействия, които са от обществен интерес. Имаме едно лице, което е публична личност, народен представител и което без да е подало информация към компетентни органи разкрива информация. Имаме и друго лице – също публична личност, член на министерски съвет. Преценката ми е, че Комисията ще бъде много внимателна дали да се намеси, защото този казус е силно политически взривоопасен.“
Чуйте цялото интервю в звуковия файл.
На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg