Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първан Симеонов: С една сизифовска повторяемост редуваме възторзи с униние в политиката

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Преди дни социологът Първан Симеонов, изпълнителен директор на „Галъп интернешънъл“, представи книгата си „Политическият процес и общественото мнение в България през 2018 г.“ Тази книга излиза за поредна година и е сборник от социологически данни като и наръчник как да се четат те, но тя е и вид летопис – хроника на събития и нагласите към тях. С Първан Симеонов коментираме защо българското общество е свикнало с политическите скандали и как се отразяват те на нагласите на хората.

„Политическите скандали могат да объркат обществото, дори и да го отвратят от политическия процес и да го накарат да мисли за нови алтернативи. Истината е, че през последните 15-20 години, всяко мислене за нови алтернативи е завършвало с разочарования. В този смисъл като че ли българското общество повтаряше една и съща грешка – да проектира огромни надежди и очаквания върху някаква нова личност, която идва с идеята, че ще махне всички предходни. И така с една Сизифовска повторяемост редуваме възторзи с униние в политиката. А скандалът е своеобразна тъкан на политическите процеси у нас, защото самата българска политика е скандална. Тя през последните години е все по-зависима не от правилата, а от целесъобразността и нечия лична воля. И аз се боя, че дори и във властта да има смяна, няма да настъпят съществени промени в политическите процеси у нас. Такъв стана политическият вкус, просто трайно навикнахме с това да имаме политика – ден за ден, без опит за стратегическо  лидерство. Политика, която не казва „след мен“, ами казва: „след общественото мнение“. Но един от големите изводи на нашите проучвания е, че общественото мнение не винаги е в обществен интерес. А уви, ние имаме политика, която много се нагажда спрямо общественото мнение, един политически маркетинг, в който се разполагаме според предпочитанията на гласоподавателя, вместо да ги формираме. И разбира се при едно такова лековато разбиране за политиката, няма как скандалът да не стане нейна основна тъкан. И не бива да забравяме, че живеем в медийна среда, която отхвърля големите въпроси и се концентрира върху не толкова значимите. Затова и скандалите ще кънтят. И това не е само български проблем в момента. Погледнете САЩ, погледнете западния свят. Навсякъде има криза на смисъла, криза на пътя, криза на посоката. Консуматорските и в голяма степен задоволени общества се оказаха и удивително изнежени, и нямат съпротивителните  сили да понесат и минимална заплаха. И затова неистово се обръщат към екзотични опции и избори. А у нас ние ги правим вече в продължение на много години. Така че политиката за съжаление става все по-грозно занимание не само у нас. Опасението, че можеш да загубиш това, което имаш е много по-силно от това да нямаш. Колкото до доверието, като че ли по-вярната дума би била недоверие, и това е основната характеристика на българския политически процес – подчертано недоверие към голямата част от политическите играчи“.

Чуйте целия разговор с Първан Симеонов в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещата ни с Христос

На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..

публикувано на 02.02.25 в 09:45

Емилия Милчева: Не беше позволено преходът да бъде осмислен

Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..

публикувано на 02.02.25 в 09:45
Мелания Тръмп на инаугурацията на президента Доналд Тръмп

Изкуството да си първа дама: символи и послания

Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..

публикувано на 02.02.25 в 09:05
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00