Недалече от френския град Модан под връх Фрежус, който е само със седем метра по-висок от нашия рилски връх Мусала, в недрата на Алпите, под земята е изградена забележителна научна лаборатория. Учените, които работят там в сътрудничество с много други научни институции на планетата не само изследват една от най-мистериозните елементарни частици – неутриното, но и датират стари, отлежали вина (а и не само винa).
Виното „помни“ радиоактивния фон и тази доста дълготрайна „памет“ може да бъде регистрирана чрез германиеви детектори, улавящи ултраниски фонови данни за радиация. Датирането по специфични радиоактивни изотопи се извършва както в течността, смятана за храна на Дионис, така и в самите винени бутилки.
Подробностите научаваме от журналистката и пътешественичка Милена Димитрова, посетила тази подземна лаборатория, в която естественото космическо лъчение е сведено до минимум.
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
Проф. Пенка Петрова, директор на Института по микробиология, представи разработка на бактериален препарат с пестицидно действие и широко приложение в селското стопанство. Новата инсектицидна формула е резултат от съвместната работа на учени от Института по микробиология, Института по инженерна химия на БАН и научния отдел на компанията "Агрия“ АД...
За пета година НМО организира летни занимания за деца от 6 до 12 години . "Нашата лятна образователна програма е под наслов "Школата е обща и от край света ако дойдат, нека се учат". Това всъщност е посланието на Васила Априлов, с което на 2 януари 1835 г. тук в нашия град се открива първото новобългарско светско училище с идеята да приюти..
Възпитателната функция на училището напоследък е изтъквана от МОН и от учителските синдикати като основен дефицит на средното ни образование. Дори сюжетите от криминалните хроники да заместват статистиката и научните доказателства, това се приема за факт, а мерките, които се предлагат на обезпокоената общност, са в посока санкции, глоби, задължителни..
Приемането на България в еврозоната на фона на: арести, годишния доклад на Европейската комисия за върховенството на правото в България, промени в..
Какво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна...
В края на юни известната пианистка от китайски произход Фан Кон за първи път се срещна с българските почитатели на класическата музика в рамките на 56-ите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg