Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Енергични хора“ на Василий Шукшин герои и на нашето време ли са

БНР Новини
Актьорът Красимир Ранков
Снимка: satirata.bg

Днес (9 март) в Сатиричния театър „Алеко Константинов“ е премиерата на „Енергични хора“ от Василий Шукшин. Постановка е на Николай Ламбрев-Михайловски. Преводът е на Борис Спиров. Сценографията е на Чайка Петрушева. Музиката е на Добрин Векилов - Дони.

На сцената ще видим актьорите Красимир Ранков, Веселин Мезеклиев, Петко Венелинов, Борислав Захариев, Михаил Петров, Михаил Сървански, Стела Ганчева, Елена Атанасова, Иво Горчев, Иван Хаджиянев, Данаил Николов.

„Енергични хора“ е „повест за театър“ по определението на самия автор – руският писател, режисьор, сценарист и актьор Василий Шукшин. Дали героите на повестта за театър са и герои на нашето време могат да се убедят сами зрителите.

Но в началото на 21 век условията за далавера едва ли са се влошили чак толкова, че за днешния зрител грижите със закона и „болката“ на Аристарх и компания да изглеждат неактуално. Хората и техните характери като че си останаха същите. Промени се съдбата на някои думи – предприемчивостта на спекуланта се превърна в бизнес нюх. Само времето обаче умее да проверява докрай истинските карати на едно литературно произведение.

„Всичко ценно и прекрасно на земята е създадено от умен, талантлив и трудолюбив човек. Все още нищо съществено в човешката история не е било създадено от паразит“ – ето един цитат от Василий Шукшин – цитат, с който точно героите му от „Енергични хора“ нямат абсолютно нищо общо.

На 25 юли тази година ще се навършат 90 години от рождението на Василий Шукшин. Какво знаем за него? Първата му книга е сборникът с разкази „Селски жители“, първата си главна роля изпълнява във филма „Двамата Фьодоровци“, първия си филм заснема през 1963 по собствен сценарий – „Живее такъв момък“. Точно с него печели и „Златен лъв“ от Международния кинофестивал във Венеция.

За връх в творчеството на Шукшин се смята „Калина алена”. Той написва сценария, режисира и сам изпълнява главната роля във филма през 1974 година. Само няколко месеца след премиерата Василий Шукшин е открит мъртъв. Това се случва на 2 октомври 1974-а, по време на снимките на знаковия филм на Сергей Бондарчук „Те се сражаваха за родината“, в който Шукшин е поканен е да изпълнява една от главните роли…




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Чавдар Ценов

Чавдар Ценов с премиера на нов роман

В новата книга на писателя "Убийство на булевард "Стамболийски" отново се срещаме с познатия характерен почерк, но бавната му и наситена с нюанси проза тук е ускорена, историята е разказана с динамика и с типично Чавдар-Ценовия неподражаем хумор. Преплитането на "криминалната" история, която уж е главна, ако съдим по заглавието, с драмата на средния..

публикувано на 23.01.25 в 15:45

Национален културен компас – 23 януари

В Драматичен театър – Пловдив тази вечер отново ще се играе "Одисей", една от най-мащабните постановки на творческия тандем Диана Добрева – режисьор и Александър Секулов – драматург. Повече за пътя на човека към себе си, срещу себе си и отвъд себе си в постановката разказва Александър Секулов – чуйте: 

публикувано на 23.01.25 в 13:23

Проявите на сецесиона у нас в изложбата "Българският Модерн" в Русе

В "Нашият ден" проф. д-р Николай Ненов представя проекта на Регионален исторически музей – Русе "Българският Модерн – изложба и каталог". Интерактивната експозиция представя изявите на сецесионното изкуство в българското предметно битие през периода между двете световни войни. "Българският Модерн е специфично явление, слабо познато у..

публикувано на 23.01.25 в 11:53

Националният исторически музей представя над 1400 находки от 2024 година

Националният исторически музей представя изложбата "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" с над 1400 находки от 22 обекта в страната. В "Нашият ден" гостуват д-р Мариела Инкова , ръководител на отдел "История на България през средните векове VII-XVII в." и Михаил Ваклинов от отдел "История на българските земи в..

публикувано на 23.01.25 в 10:42

Регионална библиотека "Любен Каравелов" – Русе търси любовта навсякъде с фотоконкурс

Регионална библиотека "Любен Каравелов" - Русе търси любовта в нас и около нас с фотоконкурса "Любовта е навсякъде". В "Нашият ден" Цветелина Шанова , библиотечен специалист, разказва, че фотоконкурсът е посветен на Деня на любовта и виното – 14 февруари . Снимките могат да интерпретират темата свободно – от отражението на обичта в..

публикувано на 23.01.25 в 09:03