Как стана така, че тютюнът е най-популярното растение, а пушенето - широко разпространен и социално приемлив навик? Както подсказва заглавието, ще търсим отговорите на тези въпроси в психоанализата, а също в акразията - вървенето срещу собствената добра преценка - понятие, завещано ни от древногръцките философи.
Рационалното начало трудно ще ни даде задоволителен отговор, затова пък скритата част на айсберга - несъзнаваното, подсказва интересни догадки.
Защо кампаниите против тютюнопушенето не дават желания ефект и какво е принцип на позитивната грешка? Как племенникът на Фройд Едуард Бернайс успява да популяризира през 50-те години на ХХ в. пушенето и да убеди жените, че еманципацията "дими" и минава през цигарата.
Разглеждаме социалния и социализиращия фактор на пушенето и неговите трансформации през XXI век. Разговаряме с психолога Андрей Ганев, с Мартин Димитров - директор на рекламна агенция, с изкуствоведката Весела Ножарова.
Ще чуем музиканта Велислав Стоянов, както и писателя Милен Русков, който задава въпроса: "Що за свят и що за раса е тази, при която тютюнът може да стане най-популярното растение?"
В българските национално-освободителни борби има имена, които някак са затулени от големите и мощни сенки, хвърляни от гигантите Васил Левски, Христо Ботев, Георги Раковски, Георги Бенковски, Любен Каравелов, Панайот Волов, Стефан Караджа… Но те също са вградили себе си в бъдещето Освобождение, допринесли са да стане факт. Такава фигура е..
Пет конкретни ползи с общ финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно получава България от присъединяването си към Шенгенското пространство по суша. Това сочи оценката на учените от Института за икономически изследвания при БАН (ИИИ при БАН) в специално проучване, проведено в началото на 2024 г. по инициатива на Министерството на икономиката и..
Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..
Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg