Цигарите: класически, електронни, саморъчни. Какви здравни рискове се „утаяват” след тютюневия дим – за пушача и за околните.
„Човешкият организъм е различно чувствителен. В едно белгийско проучване се казва, че и половин цигара може да навреди толкова колкото и една кутия цигари. 2019 година Родман и Перфети, двама английски анализатори на тютюневия дим, доказаха 8400 вещества в тютюневия дим и ако човек е чувствителен към някои от тези много токсични вещества, той наистина може да се разболее. Като лекари ни е сме длъжни да кажем, че и една, и половин и пет цигари са вредни“ – каза пулмологът д-р София Ангелова.
Стрес, цигари, надебеляване, отслабване
„Никотинът потиска апетита и когато се спрат цигарите, апетитът се повишава. Ако успеем да изградим режим, да направим добър баланс между приема и разхода на енергия – тогава не се стига до напълняване. Всичко е въпрос на предварително изработена програма, когато вземеш решението да спреш цигарите.
Задачата, която си поставяме при лечение на тютюнопушенето: първо да овладеем физическата зависимост, чрез медикаменти и иглотерапия, и втората цел е да прекъснем условния рефлекс.“
Д-р Ангелова отправи послание към тийнейджърите: „Всеки има своя мечта, а за да осъществим мечтите си трябва да бъдем здрави. Трябва да знаят, че с тютюневия дим увреждат своето здраве и колкото по-рано пропушиш, толкова по-рано ще развиеш хронична обструктивна белодробна болест и всички болести които се предизвикват от тютюнопушенето.“
За есенната кампания срещу ХОББ и туберкулоза, за заблудите и рекламата, за отношението към цигарите у нас и в други държави – чуйте в звуковия файл.
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg