Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да спрем вируса, а не хората

Крис Георгиев
Снимка: личен архив

"Да спрем вируса, а не хората – е принципът на действие и той се прилага последователно в Южна Корея. Има ясни, логични мерки, които се прилагат прозрачно. Мерките са планирани и се комуникират ясно". Това сподели Крис Георгиев, основател на технологичната компания "Имагга", който живее в Сеул от 2016 година.

"Корейските власти са подготвени за сегашната пандемична ситуация, тъй като разполагат със специален закон, приет след епидемията от MERS (Middle East Respiratory Syndrome) през 2015-а.

Има доверие в местните власти и правителството, поради което хората по-лесно приемат и спазват ограниченията. Корейците са много отговорни" – коментира Георгиев и разказва по какъв начин високите технологии се използват за събиране на данни и ограничаване на пораженията от COVID-19.

"Заедно със специалисти от областта на медицината в "Имагга" разработваме проект за диагностициране на COVID-19. Това е интердисциплинарна иновация, която прилага мобилни термокамери, и се прави анализ на получените изображения, с цел да се диагностицират ранни симптоми на респираторната инфекция. Става въпрос за мобилни приложения, с малка термална мобилна камера, която измерва температурата на тялото в домашни условия, така че да е възможна някаква ранна диагностика. В момента разработваме тази технология и се надяваме на успех и лесно приложение на тази диагностика в домашни условия" – обясни Крис Георгиев.   

За изкуствения интелект, за технологиите, за дисциплината на корейците и за това как се справят с COVID-19 – разказа Крис Георгиев в "Нашият ден".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Игри, симулации и знания: Ескейп стая за млади лидери в борбата с климатичните промени

Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..

обновено на 04.12.24 в 10:28

За сечта и строителството в горските територии

Могат ли промени в законодателството по отношение на сечта и на строителството в горските територии да превърнат 17% от горите на България в просеки и пътища? В "Нашият ден" чуваме мнението на Тома Белев , горски експерт, представител на инициативата "Зелени закони” и съпредседател на "Зелено движение". На телефонната линия на..

публикувано на 04.12.24 в 09:26

"Грийнпийс" - България набира участници за обучение за създаване на енергийни общности

"Грийнпийс" – България* заедно с "Energy cities"** организират "енергийно еспресо" – специализирано обучение за създаване на енергийни общности – онлайн курс, насочен към общински специалисти от цялата страна, ангажирани в сферите: градско планиране, зелен политики, енергетика и енергийна ефективност, както и в инвестиции и социална политика. За..

публикувано на 04.12.24 в 08:35

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33