Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много хора не осъзнават колко разнообразна е природата около тях.
"Доста мислих какво предизвикателство да има в тази инициатива, защото нейната основна мисия е да представи на широката публика дивите обитатели, растенията, животните на големия град. Оказва се, че не са никак малко", споделя той. Разнообразието от видове, особено безгръбначните животни, е впечатляващо, а "Дивата София" се стреми да го покаже чрез своите публикации.
"В момента птиците са най-богатата и разнообразна група в града. Насекомите не са активни в студеното време, бозайниците са значително по-малко като разнообразие в градската среда. Докато птиците са навсякъде около нас. Дори стават по-достъпни в зимните месеци, защото тогава забравят страха в търсенето на храна. Това дава възможност за близки наблюдения, а тях можем да си позволим с поставянето на хранилка", отбелязва д-р Грозданов.
Той споделя още, че хората започват да виждат богатството на дивата природа в града, след като получат информация от "Дивата София". "Много хора ми споделят, че започват да виждат дивите животни, след като са получили информация от "Дивата София". Те не са забелязвали това богатство по-рано, защото не са имали очи за него."
Тази инициатива ни напомня, че природата е навсякъде около нас, дори в сърцето на големия град, стига да се научим да я забелязваме.
Слушайте!
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg