Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подводницата „Слава“ вече е музей

Снимка: Даниела Стойнова

От 18 август последната българска подводница „Слава“ вече е музей. Тя е построена през 1959 година и плава за последно на 21 декември 2010-а. Днес обаче всеки може да се разходи из каютите ѝ, които пресъздават живота на подводничарите, обитавали „Слава“. Запазени са личните им вещи, облеклата и дневниците им и част от инвентара.

Посетителите на подводницата-музей могат да се разходят из отделенията за торпеда, каютите на офицерите, местата за почивка на българските подводничари, хирургическата маса с инструменти за извършване на операции, кухнята. През люковете пък може да се види командният пункт на подводницата. Възстановен е и един от телескопите, от който „Слава“ е била командвана.

В добро състояние е и радиопунктът, през който чрез морзовата азбука са се предавали съобщенията в онези времена. От фондация „Белославско стъкло“ предвиждат пунктът да бъде открит за посетителите, както и да осигурят собствено електрическо захранване на подводницата-музей. Така тя ще се превърне в една съвременна малка станция за съхранение на енергия.

За да бъде обиколката из „Слава“ напълно автентична за посетителите, подводничарите, плавали на нея, се превръщат в техни гидове. Те споделят личните си преживявания и емоции от времето, което са прекарали на подводницата.

Повече за тайните на „Слава“ и идеята подводницата да не бъде рециклирана, а превърната в музей, разказва Данко Калчев от фондация „Белославско стъкло“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мрежата за женско предприемачество връчва своите годишни награди

Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..

публикувано на 11.02.25 в 09:25

Конкурсът "Боклучко и магията на рециклирането" – екоавантюра за децата в Стара Загора

В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..

публикувано на 11.02.25 в 09:05

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05

Проблеми и възможности на българските пчелари

На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..

публикувано на 10.02.25 в 10:04

Cupffee – ядливите биоразградими чаши за топли и студени напитки

Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки .  Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..

публикувано на 10.02.25 в 09:25