Световната здравна организация използва определението "социално значими заболявания" - това са онези болести, които се увеличават, водят но смъртност и нанасят големи социални загуби. Тук попадат и заболяванията, които водят до пълна или частична загуба на зрението. Сред тях са: катаракта, т.нар."перде"- водеща причина за обратима слепота в световен мащаб; дегенерация на макулата - свързано с възрастта увреждане на централната част на ретината, което постепенно води до загуба на централното зрение на пациента; диабетната ретинопатия - едно от най-тежките усложнения на диабета. Увреждането на очните дъна от диабет е най-честата причина за слепота при хората между 20 и 65 години. Заема пето място като причина за слепота в световен мащаб.
Броят на заболелите расте не само у нас, но и по света. Увеличава се и броят на хората, които се нуждаят от корекция на зрението.
Дигитализацията и напредъкът на технологиите помагат много, но профилактиката и ранното откриване на заболяванията са ключови за успешното лечение.
При глаукомата например, когато заболяването се установи в ранен стадий и не са настъпили сериозни анатомични проблеми, адекватното лечение може да гарантира задържане на зрението за години напред. Също така в семейство на пациент с глаукома е задължително всички да бъдат прегледани и да им бъде измерено очното налягане.
"По време на пандемията много бизнеси замряха, но нарасна броят на тъй нар. уебинари - конференции през интернет, - на които участваха водещи специалисти от цял свят. Това помогна за обучението на специалистите у нас. Ние сме изключително доволни и отзивите за нашите специалисти са добри", каза офталмологът доц. Анета Мишева.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg