Всяка година от 2002-ра насам Световен ден на философията се отбелязва на третия четвъртък от ноември. Така ЮНЕСКО фокусира вниманието върху философията, която е катализатор за развитието на човешката мисъл, важността ѝ за всяка култура и за всеки човек. Тази година в условията на пандемия целта е да се подчертае необходимастта от философски размисъл за кризата, какво тя ни отнема и възможностите, които ни дава, за критично мислене върху процесите не само в света, но и вътре в нас.
Да се издават философски книги и въобще хуманитаристика у нас, особено в този момент, е рисковано и трудно начинание. Преводачката Антоанета Колева, директор на независимото издателство „KX – Критика и Хуманизъм“, написа във фейсбук в Световния ден на философията следното: „Скъпи приятели философи и нефилософи, „официалните тържества“ на света ни, празнуващи ролята на философията да не престава да ни боде да мислим критически за заобикалящото ни, ще продължат три дни – 18, 19 и 20 ноември.
Техен символичен домакин тази година е Университетът в Нант и в продължение на три дни ще има кръгли маси с философи от цял свят, излъчвани на живо!
И понеже създателите на празника, ЮНЕСКО, са предложили темата за разговорите да бъде осмислянето на настоящата пандемия и множеството лица на кризата, до каквато тя води, ето понятията – нима има нещо по-философско от работата с понятия?, – около които ще се въртят дискусиите:
- страхът (и неговата връзка с доверието, а значи и с риска);
- живеенето-заедно (и неговата връзка с омразата или солидарността и подкрепата);
- здравето (и неговата връзка с болестта и с добруването);
- езикът (начинът, по който говорим за пандемията)."
Ако искате да гледате нещо онлайн, вижте ТУК:
Чуйте разговора с Антоанета Колева.
Книгата "50 забравени места в България" от Слави Панайотов повежда читателите на мистично пътешествие в страната ни Шестата поред творба на един от най-успешните създатели на онлайн съдържание идва след двугодишен труд. В 400 страници са събрани малко известни и дори забравени места, съхраняващи тайнствената красота на родината ни. Книгата обхваща..
Визуалният артист Тодор Рабаджийски излага свои творби под името "Сурови перспективи" (Raw Perspectives). Изложбата е от 3 части – керамика, инсталация и живопис. Пространство на галерия +359 ("Водната кула") е подходящо за цялостния изглед на произведенията. Откроява се инсталацията, която се простира от върха на кулата до основата. Авторът..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански актьор е в София по покана на телевизия bTV Comedy, която отбелязва 15-ия си рожден ден. Освен представители на медиите, на срещата с испанския актьор в петък присъстваха и посланикът на..
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg