Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

67 години от „Rock around the clock“ – рождената дата на рокендрола

Снимка: Архив

На 12 април 1954 г. Бил Хейли записва на плоча песента „Rock around the clock“, поради което денят се смята за рождена дата на рокендрола. Стил музика, който прераства в мироглед и начин на живот на няколко поколения по целия свят. С гласа на Бил Хейли "Rock Around the Clock" стига до №1 и в Щатите, и във Великобритания, с което извежда рокендрола на голямата сцена.

Може би най-истинното определение за тази музика принадлежи на Тери Пратчет в книгата му “Музика на душата“:

“Китарата пищеше като ангел, който току що е открил защо е паднал. По струните блестяха искри. Трудно беше да се каже кой какво свири и все пак музиката се лееше. От нея на човек му се дощяваше да събори стените и да се възкачи на небето по огнени стъпала. Дощяваше му се да изключи всички щепсели, да изхвърли всички шалтери и да пъхне пръсти в електрическата мрежа на вселената, за да види какво ще стане след това. Дощяваше му се да боядиса вратата на спалнята си в черно и да я налепи с плакати, а ритъмът продължаваше като пращеше от мозък в мозък, щракаше с пръсти и свиваше презрително устни. Жива музика, музика с камъни в нея, която подивяваше.“

Музикалният редактор Албена Велева коментира темата в “Нашият ден“:

“Още в края на 50-те рокендролът е залял света. В медиите се прокрадва теорията, че рокендролът вече започва да умира. Само че, както казва Прачет, това е жива музика, която не умира. Просто защото рокът е велик за това, че той успява да привлече към себе си и да използва всички възможни жанрове, които съществуват до момента в световната музикална сцена, и така хубаво да ги смеси, че да започне да се развива и то в много посоки.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.

Бил Хейли и “Кометите“Ρокендролът, (изписван също: рок'н рол или рок енд рол),(на английски: rock and roll или rock 'n' roll) е музикален стил, който възниква в САЩ в края на 40-те години на ХХ век и става популярен през 50-те. Бързо след това се разпространява по целия свят. По-късно от рокендрола се раждат нови поджанрове и сега се наричат събирателно просто "рок музика".

Ρокендролът (или по точно терминът) получава популярност чрез Алан Фрийд – водещ на радиопредавания и дисководещ. Той включва в програмата си ритъм енд блус. За да избегне името „ритъм енд блус“, което не е благоприлично за бялата публика (както и определено рейс мюзик), го замества с рокендрол.

Официално се смята, че за първи път като стил рокендролът се използва на увеселително парти с танци, организирано от Алан Фрийд в зала "Арена" в Калифорния през март 1952 година. На афиша на партито било написано Moondog's Rock'N'Roll Party.

Като музикално явление рокендролът няма точно определени характеристики и се развива на базата на енергичния ритъм и специфични маниери на изпълнение на ритъм енд блус. Той се утвърждава чрез кавъри на бели певци на „ритъм енд блус“ през средата на 50-те години. За първи шлагер на рокендрола се смята кавърът на песента "Sh-Boom", записана под името "Life could be a dream" от групата "Crew Cuts" през юли 1954 година.

Чрез развитието на рокендрола китарата се превръща в инструмент на популярната музика. Еволюцията на рокендрол музиката продължава с развитието на бийт музиката във Великобритания през 60-те години. Видни изпълнители са Елвис Пресли, Литъл Ричард, Фатс Домино, Карл Пъркинс. Момчетата от английската група "Бийтълс" го съчетават с различни стилове в поп музиката, като използват новостите в техниката — електрическата китара и усилвателните уредби.

Рокендролът не е само стил в музиката. Той оказва влияние също така върху начина на живот, модата, езика и отношението към различни събития и явления. В социалния живот рокендролът оформя различни течения и може да се каже, че се отразява върху движението за граждански права, музиката с бунтарския си дух обединява бели и черни. Така се ражда рокът. В него се оформят различни направления — артрок, блусрок, джазрок, кънтрирок, хардрок, еректронен рок, попрок и други. В текстовете обикновено се говори за проблемите на обикновения човек. Рокът е средство за общуване между много и различни по възраст хора.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Изкуството да си непослушна" – силата на жените в изкуството

На 6 март в София се открива ретроспективна изложба с най-значимите творби на анонимния артистичен колектив "Герила Гърлс" (Guerrilla Girls). Изложбата носи заглавието "Изкуството да си непослушна" и до осми юни ще може за бъде видяна в Националната галерия "Квадрат 500". В рамките на събитието, на 7 март, две от основателките на групата, известни..

публикувано на 18.02.25 в 12:15

"Кехлибарени сънища" на Костадин Жиков

Художникът Костадин Жиков представя своята самостоятелна изложба "Кехлибарени сънища". В експозицията са показани 20 картини, включващи пейзажи и актова живопис. Заглавието обединява две различни тематики и отразява навлизането на автора в топлата, кехлибарена цветова гама през последните години. За втори път Жиков показва голото тяло като..

публикувано на 18.02.25 в 09:05

Къде отиват сънищата наяве

Къде отиват спомените и преживяванията ни, когато потънат в подсъзнанието, и какви следи оставят те върху нас? Ако не сте се питали това, сега имате повод да го направите, защото танцовият спектакъл "Къде отиват сънищата наяве" кани всеки зрител да изследва своето вътрешно "аз" и да забрави за момент границите между реалността и съня. Всяка сцена в..

публикувано на 18.02.25 в 08:50
Борислав Стоянов (вляво) и Велин Манов

Борислав Стоянов със Stick Place

Борислав Стоянов представя Stick Place. В творбата си съчетава изображение на негова пластика, направена преди години, и кратък авторски стих, които намира за свързани и онагледяващи темата за разноезичието. Художникът използва библейския сюжет за построяването на Вавилонската кула, който дълбоко е залегнал в културата ни и остава символ на..

публикувано на 18.02.25 в 08:05

Колекцията "Стоян Василев" гостува в София

Художествената галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик гостува в София, представяйки за първи път в столицата колекцията "Стоян Василев". Това е възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и..

публикувано на 17.02.25 в 17:51