Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще има ли време за ЦИК да организира изборите на 11 юли

Снимка: ЦИК

Независимо от факта, че до днес – последния ден за регистрация на партии и коалиции за изборите на 11 юли – не са се регистрирали познатия отпреди време голям брой на политически формации за изборите – хората от Централната избирателна комисия имаха готовност да приемат документи, дори по време на празничния 24 май.

Технически комисията вече започна работата си, но опасенията на някои наблюдатели са, че времето за цялата ѝ работа е доста съкратено за подготовката и организацията на предсрочните избори. Имаше доста критики срещу задължителния машинен вот – така беше решено от 45-ия парламент, дори социологическите агенции засякоха в проучванията си много нежелаещи избиратели да дадат вота си по този начин, но правилата са си правила.

В момента само е установено, че в поне 700 секции трябва да има повече от една машина, две или три, защото там са гласували повече от 450 избиратели. Според последната избирателна активност извън страната ще са необходими малко над 240 устройства, са преценили за момента членовете на комисията. "Общият брой е около 1000 допълнително осигурени. Възможно е да бъдат малко повече или малко по-малко", по данни на ЦИК.

При тези неясни обстоятелства все пак се запитахме дали ще стигне времето на ЦИК да организира всичко, и най-важното – членовете ѝ да помогнат на колегите си от по-малките избирателни комисии да се справят с новостите от промените в Избирателния кодекс. И което вече е особено важно – дали ще успеят да организират все по-многобройните наши сънародници от чужбина, които имат желание да гласуват.

В момента по-важно е да се организират секциите в чужбина, защото по предварителни проучвания рекордът от желаещи да гласуват от 4 април – категорично ще бъде задминат за изборите на 11 юли. Логистиката, т. е. чисто техническото пренасяне на мишини и други пособия за гласуване, ще куца по време на цялата кампания, независимо от ясно заявеното желание на Министерството на външните работи да се справи с този проблем. Това беше коментарът за „Нашият ден“ на заместник-председателя на Обществения съвет към ЦИК Велко Милоев.

Чуйте повече от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00
доц. Надежда Христова

Какъв е административноправният режим на защитените зони

Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара.  "Една от причините за написването на..

публикувано на 31.01.25 в 14:55

Виктория Куприна: Как една чужденка обикна България чрез музиката

Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...

обновено на 31.01.25 в 13:11
Съдия Марияна Кънчева

Как съдебната практика на Съда на ЕС пряко засяга европейските граждани

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..

публикувано на 31.01.25 в 12:35