От полунощ влезе в сила заповедта на здравното министерство, с която се въвеждат допълнителни по-строги мерки за борба с коронавируса.
Предвиждат се заведенията и игралните зали да работят до 23 часа. Дискотеките и нощните клубове да затворят. Спира се провеждането на концерти и други мероприятия, където няма осигурени места за посетители.
Кината и театрите ще работят с половината от капацитета си, а фитнес залите с 30 на сто от него. Спира се и провеждането на концерти.
Три организации на хотелиери и ресторантьори обявиха протести заради ограничителните мерки. Днес те ще блокират възлови кръстовища в Русе, Добрич и Хасково. Голям протест е обявен и в София и ще се проведе в сряда. Участие в протеста са заявили представители на различни браншове. Той е насрочен за утре пред Народното събрание.
Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Цветеслава Гълъбова.
“Вече от година и половина сме така, периодът е дълъг и края му за съжаление не се вижда. В началото ни се казваше, че това ще е за някакъв период от време. След това се надявахме ваксините да го променят. Оказва се, че и с ваксините трябва отново да спазваме някакви мерки.
При масовия човек остава убеждението, че нещо не е така. Масово хората станаха по-невротични, отколкото бяха. Склонни са да не спазват мерките, именно защото не вярват.
Това прекършено доверие в институциите, което не е само по повод на пандемията в случая изобщо не ни помага, напротив много ни вреди.
Освен това включването и на децата, втора поредна година те няма да учат по обичайния начин. Това се възприема крайно негативно с пълно основание, защото за децата социализацията е от първостепенно значение.
В периода на детството и юношеството те се учат на социални умения, а те се добиват в социума.
Разделянето
Със сигурност това, до което ще ни доведе няма да е добро. Никога разделянето не е било добро. Деляхме се на болни и неболни, боледували и не боледували, сега на ваксинирани и не ваксинирани. И започва обвиненията – ваксинираните обвиняват не ваксинираните, че искат да ги убият. Ваксинираните пък твърдят, че няма да го направят, защото ваксините не са проверени. В обществото се вихри дискусия, която няма да ни доведе до нищо добро. Всяко разделяне и противопоставяне на хората в крайна сметка води до отслабване на обществото като цяло.
Продължавам да смятам, че се стигна дотук, защото първоначално пандемията не беше управлявана добре. Не ни беше казвана цялата истина, прилагаха се очевидно безсмислени мерки.
Чуйте Цветеслава Гълъбова в звуковия файл.
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември, Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg