Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музиката работи там, където думите не могат

Снимка: Pixabay

Днес лечебните свойства на музиката са научно доказан факт с широко приложение не само в психотерапията, но и в редица други области на медицината и социалните дейности.

„Всички ние обичаме музиката и ежедневно сме потопени в нея, но музиката е и научна дисциплина, терапия с целенасочено въздействие върху пациента, приложима от неговия терапевт. В музиката има нещо магическо, нещо, което не може да се обясни и по-добре, че не може да се обясни с думи. Важното е, че тя е велика сила“ – това каза психологът и музикотерапевт Ирина Димова в интервю за предаването „Какво се случва“

Уникалното лечебно въздействие на музиката върху душата и тялото е познато от векове. За способността ѝ не само да въздейства и да променя човешките емоции, но и да лекува различни заболявания, пишат още древногръцките философи.

Средновековните лекари са я прилагали върху пациентите си  като универсално лекарство за почти всичко: душевни терзания, физически затруднения, справяне с болката.

В много болници след края на Първата световна война,  музиката започва експериментално да се прилага като успешно средство за преодоляване на болката и на психичните травми на войниците, а в края на 40-те години на ХХ век музикотерапията за пръв път е включена като отделна дисциплина в Мичиганския университет.

За същността на музикотерапията, за нейното приложение, лечебни ползи, коя е най-лековитата музика и има ли в действителност „музикална фармакология”, чуйте повече в разговора на Красимира Шопова с психолога и музикотерапевт Ирина Димова.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Пламен Джуров

Проф. Пламен Джуров – един диригент, една епоха

През последните близо 50 години името на проф. Пламен Джуров се утвърждава като емблема и запазена марка за висше художествено майсторство в извайването на музикалната тъкан чрез висока ерудиция, богата душевност, себеотдаденост на любимото изкуство – музиката, винаги търсещ нови пътища и неизследвани хоризонти, вдъхновен експериментатор и не на..

публикувано на 07.05.24 в 08:33
Чик Кърия и Пако де Лусия - двама приятели и двама от

Приказни сюжети в развитие

От 7 май (02:00-03:00), в три последователни нощи по същото време започва "Музиката, която обичам" с нов (стар иначе) водещ - може и да го разпознаете на една от снимките. В мини-поредици за поне по месец и нещо ви очаква за начало следното: 7.5 - Вторник е времето, посветено на артистите, първи повярвали в новото (април 1993) предаване на Програма..

публикувано на 06.05.24 в 23:08
Концертгебау оркестър

Кантатно-ораториална вечер с духовна музика

В навечерието на Възкресение Христово ви предлагаме вечер с кантатно-ораториална музика от Специалния ден на Еврорадио, посветен на Страстната седмица и Възкресение Христово: Концерт от Амстердам с участието на солисти, Смесения хор на Нидерландското радио и Кралския Концертгебау оркестър с диригент Тревър Пинък. В програмата звучи "Йоханес..

публикувано на 04.05.24 в 07:05

Кубинският перкусионист Роландо Пеласио в България

По покана на фондация "Вирул" и българския перкусионист Георги Попов в София пристигна Роландо Пеласио, един от най-талантливите кубински перкусионисти на своето поколение. Кубинският музикант, свирил с легендарни групи като Buena Vista Social Club, Afro-Cuban Allstars и Conjunto Chapotin, ще бъде водещ на тридневен уъркшоп по афро-кубински перкусии в..

публикувано на 02.05.24 в 08:55