В галерия-книжарница “София Прес“ представя на 12 октомври изложба живопис на Василка Монева.
Василка Монева изгражда новата си живописна изложба с творби, представящи търсенията ѝ в различни посоки: натюрморт/“вечното ми подреждане на съдове, маси и покривки“ и гарванът.
Според авторката тази птица минава за най-умната между пернатите, предпочита човешката среда, понякога дори се учи да говори. „Много мъдра птица. В някои от работите ми тя е кацнала на пране от картини или е на статив, който по някакъв начин ми напомня на кръста, който художникът носи цял живот.“
За изложбата разказва в “Нашият ден“ Василка Монева.
“Новото е присъствието на гарвана, което за мен е цяло откритие. След като прочетох някои неща съвсем случайно, които не съм знаела. Така се заинтригувах. Поставих гарвана в различни места в картини.
Имам и една работа със сова, която също е много умна птица. Но гарванът е може би най-умната, най-забележителната птица. Тя може да се научи да говори и предпочита компанията на човека. За разлика от другите птици гарванът се страхува от смъртта, изучава смъртта, дори може да открие кой е убиецът, ако трябва. Невероятно интересно нещо се оказа гарванът."
Чуйте Василка Монева в звуковия файл.
Експозицията продължава до 29 октомври 2021 г.
Василка Иванова Монева е родена на 14 март 1945 г. в Русе. През 1963-1966 г. учи аранжорство в Техникума за художествени занаяти в София.
Една година работи като куклоконструктор в Русенския куклен театър. От 1967 г. датира активното ѝ творчество в групата на русенските художници.
През 1971 г. е приета за член на Съюза на българските художници. Специализира в Cité Internationale des Arts през 1977 г. Автор на редица самостоятелни изложби в България, Германия, Унгария. Показва още в Париж, Ню Йорк, Берлин, Будапеща, Пекин, Атина, Москва, Рига, Братислава, Букурещ, Мадрид, Барселона, Токио, Потсдам, Виши, Кьолн, Баден.
Носителка е на наградите: "Русе" (2005) и голямата награда от Биеналето на малките форми, Плевен (2004), награда за живопис на Алианс България (2008), ''Златен век'' (2012) и награда на биенале ''Приятели на морето'' (2012).
Самостоятелна изложба на Василка Монева в галерия "Стубел"
Снимки: Фейсбук, личен профил, галерия-книжарница “София Прес“
Личността, която ще представим днес е Димитър Еленов – актьор, режисьор и театрален педагог! Вълнението за нас е особено този път, чудехме се как точно да го направим и се спряхме на неговите лични изповеди, както и на неговия ученик Димитър Рачков. Ето какво казва той в книгата за Еленов "Свободен, по-свободен, Димитър": За Митко..
След броени дни актьорите от Драматичния театър "Сава Огнянов" заминават за Истанбул, където от 7 до 16 февруари се провежда Международният театрален фестивал на жените драматурзи. Това е третото издание на театралния форум, организиран от държавните театри в Турция. Освен България, в него ще участват театри от Сърбия, Република Северна..
Станислава Гетова-Смокини е илюстратор и автор на фентъзи романа "Филип и Пясъчният кораб". Тя е също така преподавател и собственик на школата по рисуване "Смокини". Плод на нейната отдаденост и ентусиазъм е и Клубът на художника "Борис Георгиев" към НЧ "Алеко Константинов – 1897". Днес от 18:30 ч. в читалището ще се състои дискусията..
Фотографът Емил Данаилов е гост в "Нашият ден", а поводът е "Без причина" – изложбата с пейзажни фотографии, която се открива днес (12 февруари) от 19 ч. в галерия "Контраст". Данаилов пътува със своя фотоапарат по света и снима пейзажи и хора. Вдъхновява се както от Виетнам, Алжир, Исландия и Алпите, така и от красотата на българската..
За крайните проявления на мъжествеността, нейната токсичност, която достига политическите върхове, образа на завоевателя, вожда и неговия стремеж към доминация, власт, територия – разговор в "Нашият ден" с Владия Михайлова , куратор на изложбата "Мачизмът никога не умира" в галерия "Куб" към Регионалния център за съвременно изкуство..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в..
Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg