Либерализмът на 21 век или кой има правото да реши пренебрежима ли е свободата във време на „война” в името на здравето?
Темата коментира в “Нашият ден“ политологът Христо Анастасов.
“Нека да напомним, че ясното разбиране за права и свободи – изконни, кодифицирани – идва през трите революции – Френската, Американската и славната Английска революция, век преди това.
И в трите войни, особено в две от тях, понятието за свобода е двуглаво – свободата на личността е пряко обвързана със свободата и това, което Френската революция ще нарече суверенитет на нацията, на общността. Двете са неразривно свързани и както гарантират личната свобода, през правата и свободите, и целия кръг от ценности, без които представителната демокрация е невъзможна, този корпус от свободи е това, което ние живеем като свобода, но то отново е неразривно свързано с понятието за нацията като суверен.
Нацията като такава е суверен и това е достатъчно ясно изразено в Декларацията за правата на човека от Френската революция или в Декларацията за независимост на САЩ.
Поради същността на понятието ни за свобода – свободата е немислима, когато застрашаваш живота и свободата на другите, което означава автоматично, че правилата, осигуряващи правата и свободата на всички животоносители, е нещо, което се гарантира от някакъв правов ред и от това, което наричаме държава.
В този смисъл – да – свободата е условна, тя не може да бъде безусловна и границите на свободата са там, където започва свободата и правата на другите."
Свободата
"Схващането за свободата като абсолютен произвол и свободата да правиш каквото ти хрумва е изкушение. В Източна Европа обаче и особено в България свободата е комбинация от отхвърлянето на всякакви авторитети, от отхвърлянето на концепцията за общност като такава и от пълното пренебрежение на връзката между индивидите в едно социално тяло. Говорим за готовността за подчиняване на санитарните мерки, или за готовността да се ваксинираш, да приемеш за нужно нещо, което не е непременно твоя избор, а е нужно за предпазването на живота и спасението на тези около теб.
Ваксините
Ако сега във всички събития от 1990-а насам сме можели да се оправдаем с мизерията и с бедността си, сега с отказа да защитим себе си, ближните си и нацията си днес ние нямаме такова оправдание, защото сме част от най-привилегирования кръг – тези, които могат да си позволят да се защитят – Европейския съюз. Ние се отказваме да го правим, бракувайки средство за защита на човешкия живот, което е ваксината, в момент, в който в редица места по света хората се молят да имат такава защита. И това е грях, за мен, граничещ с престъпление."
Чуйте Христо Анастасов в звуковия файл.
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg