Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Ева Соколова описа в книга приключенията си на пет континента

4
Ева Соколова
Снимка: личен архив

„Покана за пътуване“ е най-подходящото място Ева Соколова да представи книгата си „Пътувам, гледам, мисля“, излязла неотдавна. Защо? Ще научите лично от нея. Тя е професор по физикохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев. Автор е на близо 15 книги – учебници по специалността, научнопопулярни творби за деца и възрастни в областта на химията, есета за брака, монография за своя род и дори на томче с изпитани готварски рецепти. А сега и на пътеписи с наблюдения и размишления.


С покойния си съпруг, известния юрист и парламентарист Йордан Соколов, споделят разнообразни интереси в областта на музиката, изобразителното изкуство и литературата, но една от най-големите им общи страсти са пътешествията. Техният брак, продължил 45 години, е ярка илюстрация на рубриката „Инвестирайте в спомени“.

Но да се върнем на въпроса „Защо книгата ѝ непременно трябва да бъде представена в „Покана за пътуване“. Ами понеже идеята ѝ хрумнала при предишното ѝ участие в предаването. Казала си г-жа Соколова „Я, колко неща си спомням в детайли. Преди да съм ги забравила, ще ги опиша в книга“.


Когато слушате разказа с безотказната ѝ памет за места и хора, едва ли ще повярвате, че проф. Ева Соколова навлиза в 89-ата си година. Действието в книгата ѝ „Пътувам, гледам, мисля“ се развива на почти всички континенти.

Проф. Соколова не само пътешества. Тя се образова, опознава култури и религии, съхранява ги в ума си и ги вплита в размисли. В дома ѝ стените са покрити с картини, а спомените от посетените държави са навсякъде. Но най-живи и пъстри са в ума на домакинята.


Разговорът с проф. Ева Соколова за новоиздадената ѝ книга „Пътувам, гледам, мисля“ бе обагрен не само с натрупаните впечатления, а и със споделената ѝ мъдрост – за Мексико, Египет, Китай, Мароко…

Можете да го чуете в звуковия файл.

Снимки: личен архив на Ева Соколова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31