Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Тийноватор“ – учениците имат среща с бизнеса

Снимка: www.teenovator.bg

Как се подготвят ученици за бъдещето в условията на пандемията? Какво е нужно на младия предприемач, за да намери средата си за реализация?

Програмата е безплатна, а форматът е базиран на практическо прилагане на успешни практики от Станфордския университет. Организират се и посещения на офиси на реализирани компании. Фокусът на програмата е стимулирането на творческото мислене и увереността в собствените възможности.


Темата коментира в “Нашият ден“ Вероника Рачева, директор „ Учебни дейности“ във фондация „Прознание“ и програмен директор на „Тийноватор“.

“Това е четвъртата година, която програмата „Тийноватор“ влиза в българските училища. За тези години близо 1000 младежи са влезли в нея. Тази програма е връзката между бизнеса и образованието. Това се случва, като свързваме ученици от 10-и и 11-и клас с предприемачи, които стават техни ментори.

Самата инициатива се провежда в рамките на една учебна година под формата на извънкласна дейност и вече е отворена за ученици от цялата страна. Те се срещат един път седмично със своите ментори, присъствено, ако ситуацията го позволява, ако не онлайн. Работят заедно по програма, разработена от нас.

Тази година младежите в програмата са 420, а в първите три години минаха 500 младежи през програмата.

Кой може да стане участник?

Могат да се включат всички ученици от 10-и и 11-и клас, които имат желание. Нямаме предварителна селекция, няма и ограничения."

Менторите

"Менторите са с най-разнообразна експертиза, те представляват една общност, до която учениците постоянно имат достъп."


Ролята на учителите

"В момента няма възможност за присъствено провеждане на срещите, затова ролята на директорите и учителите е много важна от гледна точка на разпространяването на информацията сред учениците.

И двете страни – бизнес и ученици – имат нужда от тази връзка. В програмата даваме възможност на учениците да посетят офиси и да се срещнат с различни хора от бизнеса и да чуят различни гледни точки.

Бизнесът също има нужда от контакт с хората, които предстои да се влеят в пазара на труда и са потенциални основатели на стартъпи и служители в компаниите."

Учениците в програмата работят в т.нар. "стартъп клубове". Обикновено там са между 15-20 ученици, които работя с екип от двама ментори.

"В програмата няма победители. Всички, които стигнат до финала, са победители, защото уменията, които изграждат, тепърва ще им служат в живота."


Темите, които вълнуват учениците

"Учениците се обединяват около идеи, които ги вълнуват. Миналата година имаше няколко проекта за намиране на стажове и връзка между ученици, които търсят стаж и съответно компании, които търсят стажанти. Това очевидно е тема, която ги вълнува, и явно не намират своето решение. Други проекти бяха свързани с помощ в подготовка за училище или за кандидатстване по определени предмети. 

Имаше и други интересни идеи, свързани с предмети и услуги за домашни любимци."

Бъдещето в условия на пандемия

"Учениците са много креативни и когато са мотивирани, намират начин да реализират целите си и в онлайн среда.

Екипът на фондацията има натрупана опит с провеждането на онлайн обучения и бързо успяхме да адаптираме програмата към дистанционно провеждане."

Чуйте повече за интересните идеи, които вълнуват учениците от Вероника Рачева, в звуковия файл.

Снимки: www.teenovator.bg

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пловдивски ученици пишат писма до личностите, които са ги вдъхновили или разочаровали

23 януари е обявен за Ден на ръкописното писмо и  съвпада с датата, на която се е родил американския държавник Джон Хенкок, поставил пръв подписа си под Декларацията на независимостта. В съвременната дигитална епоха писането на ръка е почти изцяло заменено от електронната комуникация. Ръкописните писма и бележки обаче подобряват паметта,..

публикувано на 23.01.25 в 09:35

Профилактиката на мигрената: Ключът към по-добро качество на живот

На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието . Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса,..

обновено на 22.01.25 в 14:08

Народната обсерватория в Димитровград кани всички да погледнат нагоре

В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков , разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат..

обновено на 22.01.25 в 12:57

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите , които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови..

публикувано на 22.01.25 в 12:48
Д-р Янчо Делчев

ВМА извърши първа операция с ново поколение апарат Da Vinci Xi

Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..

публикувано на 22.01.25 в 12:29