Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Добрин Канев:

След Меркел – каква Германия да очакваме

Олаф Шолц
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ако говорим за това дали ще има приемственост между политиката на Меркел и Шолц, вероятно трябва да отговорим двойнствено – и да, и не, казва в предаването “Нашият ден“ на БНР доц. Добрин Канев, преподавател по политически науки в НБУ.

"Да, защото за първи път, поне през последните 60-70 години, Германия ще се управлява от коалиция от три партии. Това не е типично за страната.

Основното е, че канцлерът ще е нов и че партията, която е управлявала 16 години – ХДС, ще бъде в опозиция. Това чертае новите елементи, които ще се появят.

Има и приемственост – нещо старо, нещо от статуквото. Доколкото ХДС през последните 16 години, годините на Меркел, 12 от тях беше участник в това управление, особено в последното, макар и съотношението на силите между двете партии да беше твърде значително, все пак тя заемаше важни постове."

Може би тази приемственост пролича най-силно може би в самата атмосфера на предаване на властта след изборните резултати.

“Шолц вероятно не е познат, тъй като германската политика много време се развиваше някак си под влиянието на Меркел, свързваше се с образа на Меркел, другите оставаха в сянка, особено по-малкият коалиционен партньор.

Но все пак Олаф Шолц е един ветеран в политиката, такива, които често се развиват в демократичните държави. Тръгнал е още като младеж, занимаващ се с партийна работа. Работел е в младежката организация, станал е неин зам.-председател, след това е минал през много постове в родния си Хамбург, за да стане депутат от 1998 г., а после министър на труда и социалната политика в първия кабинет на Меркел, първата голяма коалиция."

Чуйте доц. Добрин Канев в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христо Тучев

Левски и бъдещето: Уроци от миналото за дигиталната ера

Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази революционна технология, като инвестициите в сектора достигат невиждани размери. В този контекст възникват и въпроси за мястото на Европа и на България в надпреварата за използване на изкуствения..

обновено на 18.02.25 в 10:31
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15