Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сребрина Тимофей предизвиква зрителите с "Локдаун номер 5"

Снимка: Георги Сиртаков

Представлението "Локдаун №5" е авторски проект на актрисата Сребрина Тимофей. Тя изследва процесите на изолацията от собствената си практика, като в представлението Сребрина влиза в ролите и на режисьор, актьор и драматург. В работа си по представлението актрисата използва реални ситуации, като залага на факта, че в Средновековието в Европа се появило странно заболяване, наречено "танцова епидемия" или "танцова чума". Болните танцували против волята си седмици, дори месеци наред, докато не припаднели от изтощение. Днес учените определят явлението като "колективно психично разстройство", масова психоза. Може ли да се случи и на нас? – пита Сребрина от сцената:

Сребрина Тимофей в студиото на програма
"Предизвикателството е сам да бъдеш всичко в постановката. Заложила съм на минималистично използване на реквизит, защото в една такава изолация човек остава по-скоро сам със себе си. Истината е, че сме отрупани с различни неща, особено в днешно време, но по-скоро оставаме сами. Четох две книги, докато работих по представлението, които много ми помогнаха за този елемент на изолация. Не правя паралели с другите ми в тази си роля. Мисля, че съм приложила това, на което са ме научили моите преподаватели в Академията – Маргарита Младенова и Иван Добчев, но те могат да кажат най-добре дали съм успяла."

Само 15 дни в изолация са достатъчни, за да причинят трайни психологически увреждания с последствия, вариращи от тревожност и параноя до невъзможност за формиране на логическа мисъл. Съвременната епидемия – самотата, влияе върху въображението ни, чиято сила винаги надвива тази на трезвата преценка, а времето започва да става заплашително. Какъв е светът, който човек създава в самотата на един безкраен локдаун? До какви крайни фантазии и изобретателност можем да стигнем? Животът е спрян, но човек не може да бъде сложен на пауза. 


Това е един опит за достигане границите на въображението и възможностите, за пълноценно изживяване на един забранен живот. Да надникнем през ключалката… С представлението си Сребрина задава и много въпроси, на които смята, че тя си е отговорила и се надява и публиката да си отговори, защото тя ще отправи такива провокации.

Повече чуйте в звуковия файл.

"Локдаун №5" може да гледате на 31 май в Ялта арт руум.
Снимки: Георги Сиртаков, Ангелина Грозева
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гледната точка на кинокритиката за селекцията на "Златна роза" 2024

Силна късометражна програма, с разнообразни теми и епохи, в които се развива действието във филмите, равностойна на пълнометражната, и много стойностни копродукции, предлага според кинокритиката 42-рата "Златна роза" във Варна тази година. Тя открои късометражните филми "2х2" на Андрей Паунов, "Свиждане" на Веселин Бойдев, "По голите хълмове" на..

публикувано на 24.09.24 в 16:35

"Художници, Балчик, Любов – среща на европейски морета" – за 23-ти път в "Двореца"

В Държавния културен институт "Двореца" - Балчик се открива 23-тото издание на артпленера "Художници, Балчик, Любов – среща на европейски морета". Ще бъде представена пред публика мултимедийна презентация на тема: Държавен културен институт "Двореца" и пленер "Художници, Балчик, Любов – среща на европейски морета" – 15 години творческо партньорство в..

публикувано на 24.09.24 в 15:15

Павел Г. Веснаков и киното, което разказва травмите от миналото

Най-големият плюс на киното е, че когато говори за травмите от миналото – това може да бъде колективно преживяване: на неговия автор, човека, който създава филма, и на публиката. Над това в последно време размишлява режисьорът Павел Г. Веснаков, за това и разказват последните му два филмови проекта – "Безветрие", вторият му игрален филм, и "Всичко за..

публикувано на 24.09.24 в 13:23
Доц. Антоанета Гранберг

Старобългарският език като част от културното наследство на Европа

Гьотеборгският университет е единственият в света, в който класическият старобългарски език се изучава като самостоятелна специалност. За българския принос към европейското културно наследство в "Нашият ден" разговаряме с доц. Антоанета Гранберг – изследовател и лектор по славянски езици, преподавател по старобългарски език в Швеция. Доц...

публикувано на 24.09.24 в 09:20
Камен Балкански

"Творческа Европа МЕДИА" спонсорира независимата журналистика

"Творческа Европа МЕДИА" работи върху изграждането на пресечната точка между журналистиката и киното. Това стана ясно в деня, организиран от бюрото на програмата в София в рамките на 42-рия Фестивал на българския игрален филм "Златна роза". Във Варна екипът на бюрото представи предстоящите за 2025 година конкурси и крайните срокове за..

публикувано на 23.09.24 в 17:35