Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории в ефира

Иван Кирков: Как битието се превръща от трагедия в комедия?

Снимка: ivankirkov.com

Иван Кирков е един от първите двама професионални стендъп комедианти в България. Всичко започва с една мечта, която довежда Иван Кирков отново в България,  за да създава и развива изкуството на стендъп комедията. Той основава компанията Comedy.bg, а 3 години след това се появява и идеята за клуб за стенъп комедия.

"Животът изглежда трагичен, преди да стане смешен, защото комедията и трагедията са много близки неща. Това, което превръща трагедията в комедия, е, когато отмине малко време и когато можем да се надсмиваме над нещата", споделя в "Нашият ден" Иван Кирков от "Комеди клуб София".

През последните две години артистите, трябваше да преосмислят начина си на работа. Много от тях да пренасочат бързо работата си и да я направят видима в онлайн пространството.

"Дори пандемията може да се погледне от две страни. От една страна, загубихме много възможности за изява, възможности реализиране на творчески планове. Но от друга страна, си починахме малко повече отколкото трябва артистите“, казва Иван Кирков.

Комеди Клуб Подкаст

През 2016 г. степдъп актьорът стартира "Комеди клуб подкаст". "По време на пандемията, нещата ми в уoutube се превъртаха в едни от най-гледаните. Това е и мястото, където можем да поддържаме връзката с феновете. За хората, които се изявяват някъде, пандемията освен липса на работа беше и скъсване на отношенията с хора“, твърди Иван Кирков.

Публиката

Публиката си има лица, но тя си има и своите индивидуалности. "Публиката може да се разглежда по два начина. Като едно цяло, един колектив, един общ организъм. И също като много индивидуалности. В комедията е хубаво да има много хора", посочва Иван Кирков.

Фестивал на комедията

През 2014 година Иван Кирков организира първи фестивал на комедията. Целта е да събере най-добрите стендъп комедианти от страната, Европа и света на една сцена. Фестивалът дава началото на първия бум на стендъп комедията в България.

"Тази година  отново ще организирам гостуване на Джими Кар, който един от най-добрите комедианти в Европа. Това ще се случи по време на фестивала на комедията, който ще се поведе в рамките на три дни от 16.10.2022 г.", споделя Кирков и допълва, че комедиантът има цел да ви разсмива, но когато не успее, всяка минута мълчание забива сто стрели в сърцето му и минутата ти се струва като часове.

Целия разговор с Иван Кирков можете да чуете в звуковия файл.

Иван Кирков е роден в Стара Загора на 30 август 1983 г. Завършва с английски и френски Езиковата гимназия в града. Продължава обучението си в УНСС, а по-късно заминава да учи в Икономическия университет на Виена. В Австрия прекарва почти 10 години от живота си, но решава да се завърне в България и да започне развитието на стендъп комедията в страната.

Иван Кирков има над 1000 професионални представления в кариерата си, сред които 6 пъти е излизал на сцената на Зала 1 НДК, редом с комедиантите на "Комеди Клуб София".

Най-голямо влияние за ранната му кариера на стендъп комедиант изиграват Рики Джервейс и Луи Си Кей. През 2019 г. година по покана на Кирков и "Комеди Клуб София" Луи Си Кей посещава България. През 2016 г. Иван Кирков стартира и първия, все още активен български подкаст – "Комеди Клуб подкаст". Той се превръща в един от любимите проекти на Кирков и има над 500 епизода в Youtube, Spotify, Soundcloud и iTunes.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12