С премиера на спектакъла "Вампир" от Антон Страшимиров се открива на 10 септември Международният театрален фестивал "Сцена на кръстопът" в Пловдив. Постановката е на проф. Пламен Марков с екипа на Драматичния театър "Николай Масалитинов", който е домакин на театралния празник. Началото е от 19 часа в Голямата зала на театъра.
По традиция Пловдивският театър е подготвил специално за фестивала премиерно представление и на Камерната сцена. На 11 септември там ще бъде представен "Старецът и морето" – моноспектакъл на актьора Красимир Ранков по едноименната повест на Ърнест Хемингуей. Режисьор е Веселин Ранков.
26-ото издание на театралния празник продължава до 21 септември с гостуването на едни от най-добрите спектакли в репертоара на българските театри. Програмата включва моноспектакъла на Снежина Петрова "Една българка" по Иван Вазов, с режисьор Десислава Шпатова, "Една испанска пиеса" от Ясмина Реза на Малък градски театър "Зад канала", "Майстора и Маргарита" от Михаил Булгаков на Младежкия театър "Николай Бинев", с режисьор Николай Поляков, "Последният човек" – спектакъл за възрастни на Държавния куклен театър - Стара Загора, постановка на Веселка Кунчева по романа на Джордж Оруел "1984", спектакъла "Антигона" на Плевенския театър, с режисьор Александър Морфов, спектакъла "Народът на Вазов" от Александър Секулов на Народния театър "Иван Вазов", с режисьор Диана Добрева и други.
Чуждестранното участие тази година е на театър "Око" от град Лвов (Украйна). Украинските актьори ще гостуват на 18 септември от 19.30 часа в Камерната зала със спектакъла "WC" от Бригита Швайгер, в постановка на режисьора Юрий Мелничук.
Програмата на 26-ото издание представи в "Артефир" Кръстю Кръстев – директор на фестивала и директор на Пловдивския театър. Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна..
От пролетта Драматично-кукленият театър "Иван Радоев" в Плевен ще има главен режисьор. Юрий Бутусов е едно от големите имена на европейския театър...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg