С премиера на спектакъла "Вампир" от Антон Страшимиров се открива на 10 септември Международният театрален фестивал "Сцена на кръстопът" в Пловдив. Постановката е на проф. Пламен Марков с екипа на Драматичния театър "Николай Масалитинов", който е домакин на театралния празник. Началото е от 19 часа в Голямата зала на театъра.
По традиция Пловдивският театър е подготвил специално за фестивала премиерно представление и на Камерната сцена. На 11 септември там ще бъде представен "Старецът и морето" – моноспектакъл на актьора Красимир Ранков по едноименната повест на Ърнест Хемингуей. Режисьор е Веселин Ранков.
26-ото издание на театралния празник продължава до 21 септември с гостуването на едни от най-добрите спектакли в репертоара на българските театри. Програмата включва моноспектакъла на Снежина Петрова "Една българка" по Иван Вазов, с режисьор Десислава Шпатова, "Една испанска пиеса" от Ясмина Реза на Малък градски театър "Зад канала", "Майстора и Маргарита" от Михаил Булгаков на Младежкия театър "Николай Бинев", с режисьор Николай Поляков, "Последният човек" – спектакъл за възрастни на Държавния куклен театър - Стара Загора, постановка на Веселка Кунчева по романа на Джордж Оруел "1984", спектакъла "Антигона" на Плевенския театър, с режисьор Александър Морфов, спектакъла "Народът на Вазов" от Александър Секулов на Народния театър "Иван Вазов", с режисьор Диана Добрева и други.
Чуждестранното участие тази година е на театър "Око" от град Лвов (Украйна). Украинските актьори ще гостуват на 18 септември от 19.30 часа в Камерната зала със спектакъла "WC" от Бригита Швайгер, в постановка на режисьора Юрий Мелничук.
Програмата на 26-ото издание представи в "Артефир" Кръстю Кръстев – директор на фестивала и директор на Пловдивския театър. Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Изложбата "Мощта на линиите" на художничката Гергана Попова може да бъде видяна в Регионалната библиотека в гр. Добрич от 20 май. Живописните платна ще бъдат показани за първи път пред българска публика, в съпровод с авторската музика на австрийското дуо "Цвилихт". Гергана Попова е родена в България, но от 1996 г. живее във Виена. Започва да рисува..
Кукленият театър – това магнетично и много старо изкуство, което ти позволява да управляваш пространството и да рисуваш картини в него, да вдъхваш живот на неживата материя и да създаваш нови светове, всъщност много наподобява истинския живот и взаимоотношенията, които изграждаме в него. В това ни убеждава една много интересна книга –..
В рубриката "Културен компас", посветена на културни събития от страната и извън нея, гостува проф. Лидия Върбанова – преподавател в НАТФИЗ и експерт по културна политика. Повод за разговора е нейното участие в международен проект, посветен на развитието на театралното и творческо изкуство в извънградските райони на Европа. Проектът обединява..
Търсим положителния образ на България като туристическа дестинация през художествената форма на плаката. Международното триенале на сценичния плакат, съвместно с Министерството на туризма, обяви конкурс за български и чужди художници. В студиото на "Какво се случва" проф. Божидар Йонов и Албена Спасова, създатели на триеналето и преподаватели в..
За трети път спектакълът "Елементарните частици" на Народния театър – интерпретация на режисьора Крис Шарков по едноименния роман на Мишел Уелбек – излиза извън пределите на България. След завоюваните две награди – за сценографско постижение на Никола Тороманов и за най-добър млад актьор на Мартин Димитров – от Балканския театрален фестивал "Театър на..
Новата стихосбирка на Петър Чухов е озаглавена "В края на леглото". Той залага отново на лаконичното изразяване и задълбоченост на мисълта. В..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени..
Новата самостоятелна експозиция на художника Георги Андонов носи името "Кралиците". Творбите са специално създадени за изложбата и са непознати на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg