Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ирина Илиева: Деменция – стандартите за дългосрочна грижа у нас са неадекватни

Снимка: Ани Петрова

Как да не позволим на деменцията да провали личния ни и обществен живот?

“В ЕС има добри практики и не е толкова скъпо да бъдат внесени у нас, но затова трябва да има политическа воля“, казва в интервю за БНР Ирина Илиева, изпълнителен секретар на гражданско сдружения “Алцхаймер“, и допълва:

“Трябва някой да подкрепи тези усилия, да даде обучени кадри и да направи адекватни стандарти. Домуващите в домовете за възрастни хора у нас седят и гледат в една точка, никой не работи с тях. Вместо да се караме, решихме, че е по-добре да влезем в тези домове и показваме как може да се работи с тях. Стандартите за дългосрочна грижа у нас все още не са адекватни за хората с деменции. Очакваме всеки момент и в България да има дневни центрове, нещо, което в Европа е налично повече от 30 г.“

“Силно се надяваме, че сега, когато се изработват функционалните характеристики на всяка една длъжност, Министерството на труда и социалната политика ще ни припознае като партньори. Те не ни повикаха, когато се изработваха стандартите“, споделя тя и допълва:

“Притеснена съм, защото отново няма да има и музикотерапия за възрастните хора с деменция. Това битуване, че деменцията е част от остаряването, трябва да се промени. Стандартът за тях е да са чисти и на топло, и това е достатъчно за тях“.

Немедицински методи за справяне с деменцията

“Работим в тази посока от 2018 г. Първо, показахме как хората с деменция могат да измислят стихове, да си правят сценарии и да играят театър. Видях как хората се преобразиха емоционално“, разказва още тя.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН опазва опрашителите в градска среда

Проф. Светлана Николова , директор на Ботаническата градина на БАН в София, представя в "Нашият ден" новата инициатива за опазване на опрашителите в градска среда. От 6 юни посетителите на Ботаническата градина ще могат да се насладят на красива, медоносна градина с десетки видове растения,  чийто прашец и нектар са храна за пчелите и..

публикувано на 04.06.24 в 13:48

Как да задържим младите лекари в страната?

В рубриката "Време за наука" на предаването "Нашият ден"  Мария Куманова , директор на Дирекция "Демография" към общината, сподели как Бургас адресира демографската криза чрез модерна философия за детско здравеопазване и задържане на младите лекари. В Югоизточна България, включително Община Бургас и всички общини в региона, се сблъскват с проблеми в..

обновено на 04.06.24 в 13:35
Атанасовско езеро

Биоразнообразието в Бургас и хората от града

Знанието може да се развива цял живот. Българската фондация "Биоразнообразие" насърчава гражданската наука чрез поредица от инициативи. Радостина Ценова – представител на фондацията, разказва в "Нашият ден" за новите кампании, свързани с опознаването и опазването на биоразнообразието в Бургас . Бургас е разположен на три езера и едно море...

публикувано на 04.06.24 в 12:32
Василена Мирчева и зам.-кметът по образованието Михаил Ненов

Как сиропиталище се превърна в най-модерното училище в Бургас?

Зам.-кметът по образованието в Бургас Михаил Ненов разказва за "първокласното начало" в бургаските училища, иновативните образователни политики и изграждането на ново училище на брега на морето. Яна Кършийска: Младото поколение чете и има отношение към книгите В ефира на "Нашият ден" Михаил Ненов сподели следното: "Идеята за първокласно..

обновено на 04.06.24 в 12:26
д-р Петко Петков

Как ин силико експериментите заместват тестовете върху животни?

Лабораторията по математическа химия изработва модели за прогнозиране на вредни за човека и околната среда токсикологични обекти. Този тип модели се наричат "ин силико модели" (in silico) и представляват компютърни симулации на биологични експерименти – алтернатива на тестовете с животни . Възможността всички ние да използваме безопасна..

публикувано на 04.06.24 в 11:49