Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Класическата певица Дарина Петкова: Когато в Полша кажеш, че си оперен певец на теб се гледа по специален начин

2
Снимка: Личен архив

Дарина Петкова е оперна певица и музикален педагог. След дипломирането си се изявява на оперни сцени в Полша. След завръщането си в България има по-малко изяви на оперна сцена и се занимава предимно с обучение на деца, но любовта към операта остава. Тя не е спирала да прави собствени записи.

Дарина Петкова живее в Катовице – главния град на район Силезия в Южна Полша, където е постоянен солист на симфоничния и камерния женски оркестър. Развитието на съставите е спонсорирано от тогавашния минен холдинг в града. Оркестрите поддържат разнообразен репертоар както в областта на операта, така и на оперетата и песенното изкуство на различни народи. Заедно с колегите си Дарина концертира непрекъснато из цяла Полша, а също и в чужбина, включително и няколко гостувания в България. 

“Родена съм и израснала в Пловдив. Винаги съм обичала да пея, реших, че трябва да сбъдна и тази своя мечта. Завършвайки първото си висше образование, продължих в Софийската музикална академия, където завърших второ висше образование със специалност “Оперно пеене“ в класа на проф. Илка Попова, – казва в ефира на “Нашият ден“ Дарина Петкова и допълва –

На 28 години заминах за Полша и там стоях близо осем години. В Полша бях постоянна солистка на едни младежки оркестър. Това е Женският камерен оркестър.

Самото решение да се завърна в България беше много трудно точно поради тази причина, че един човек, който дълго време не е бил в страната си, е загубил връзки и контакти. Хората са го позабравили и това изисква смелост. Трябваше много дълго време, за да се усетя отново в обстановката, може би повече от година. Много си харесвам и обичам страната, но трябваше отново да се приспособя“, разказва още тя.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: Личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева от издателство "Колибри", Темз Арабаджиева от "Сиела" и Димитър Риков от издателство "СофтПрес". Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света..

обновено на 09.01.25 в 13:26

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00