Дарина Петкова е оперна певица и музикален педагог. След дипломирането си се изявява на оперни сцени в Полша. След завръщането си в България има по-малко изяви на оперна сцена и се занимава предимно с обучение на деца, но любовта към операта остава. Тя не е спирала да прави собствени записи.
Дарина Петкова живее в Катовице – главния град на район Силезия в Южна Полша, където е постоянен солист на симфоничния и камерния женски оркестър. Развитието на съставите е спонсорирано от тогавашния минен холдинг в града. Оркестрите поддържат разнообразен репертоар както в областта на операта, така и на оперетата и песенното изкуство на различни народи. Заедно с колегите си Дарина концертира непрекъснато из цяла Полша, а също и в чужбина, включително и няколко гостувания в България.
“Родена съм и израснала в Пловдив. Винаги съм обичала да пея, реших, че трябва да сбъдна и тази своя мечта. Завършвайки първото си висше образование, продължих в Софийската музикална академия, където завърших второ висше образование със специалност “Оперно пеене“ в класа на проф. Илка Попова, – казва в ефира на “Нашият ден“ Дарина Петкова и допълва –
На 28 години заминах за Полша и там стоях близо осем години. В Полша бях постоянна солистка на едни младежки оркестър. Това е Женският камерен оркестър.
Самото решение да се завърна в България беше много трудно точно поради тази причина, че един човек, който дълго време не е бил в страната си, е загубил връзки и контакти. Хората са го позабравили и това изисква смелост. Трябваше много дълго време, за да се усетя отново в обстановката, може би повече от година. Много си харесвам и обичам страната, но трябваше отново да се приспособя“, разказва още тя.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева от издателство "Колибри", Темз Арабаджиева от "Сиела" и Димитър Риков от издателство "СофтПрес". Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света..
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
Как да разбера този свят? 10 000 снежинки* се топят върху перваза – Из книгата с хайку и хайбун "Бели Петна" "Terra Култура" преминава в новата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg