Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Явните и скритите рискове при венозна болест

Проф. Кузман Гиров
Снимка: Кирил Чобанов

Основната тема в разговора със съдовия хирург проф. Кузман Гиров беше за явните и скритите рискове при венозна болест. Теоретичните аспекти и случаите от практиката се простираха от лечението на разширени вени, през появата на дълбока венозна недостатъчност до ролята на съдовете при болести от типа на Алцхаймер, деменция и атеросклероза.

В предаването дискутирахме и отговорността на съдовия хирург при сложни операции и лечението на следоперативни тромбозни състояния. В централна тема бе превърнат и въпросът кога и как да пием антиагреганти или антикоагуланти, защото хората масово се самолекуват с препарати за разреждане на кръвта.

В поредното издание на програмната линия "За здравето" началникът на Клиниката по съдова хирургия във ВМА проф. Кузман Гиров подчерта и огромната роля на семейните лекари в диагностицирането на съдовите болести и насочването на пациентите за лечение при специалист. Както и извършването на профилактични изследвания за състоянието на кръвоносните съдове и превенцията на тежки състояния. Отделено бе внимание и на т.нар. хранителни добавки, на ефективността им и необходимостта от допълнителна консултация при тяхната употреба.



Рубриката "Акценти от седмицата" редакторът Кирил Чобанов посвети на Световния ден за борба с инсулта: причините, превенцията, първите реакции и схемите при лечението на тежкото заболяване.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росен Гацин

Росен Гацин: С ателието по родословие ще предизвикам младите

Кодовете на идентичност са основата на генеалогията, наука, която се занимава с родословията, с произхода на човека, с родословните връзки, с наименованията на различните членове на фамилията и точно родословието и фамилните връзки. Кодовете на идентичност ни отличават като индивиди и като хора, заяви в предаването "Следобед за любопитните" гл...

публикувано на 17.05.24 в 13:34
доц. Мирослава Жипонова

Ден на очарованието на растенията

На 17-и май Биологическият факултет на СУ "Св. Климент Охридски" организира Ден на очарованието на растенията. Денят на очарованието на растенията е международна инициатива, която започва през 2012 г. и придобива все по-голямо световно признание. Организира се през две години и през 2022 г. са организирани над 800 събития, проведени в повече от 50..

публикувано на 17.05.24 в 07:50
„Обсадата на Севастопол“, картина на Франц Рубо

Кримската война: причини, събития, последици

На 17 май 1853 г. Диванът на Високата порта отхвърля ултиматума на Руската империя, поставен ѝ от специалния пратеник на Николай I княз Александър Меншиков. Причината е, че една от точките в документа се явява пряка намеса в дейността на османското правителство: Санкт Петербург иска да покровителства и дори да ръководи духовния живот на..

публикувано на 16.05.24 в 15:50

Между проблемите и решенията в здравеопазването у нас и по света

Така обобщихме разностранните теми, обсъждани по време на международната конференция с участието на лекари от Югоизточна Европа. В преките включвания от събитието поставихме акценти върху изготвения здравен анализ и коментар на обществените нагласи. Автор на тази част от дискусията, която коментирахме в студиото, бе проф. Андрей Кехайов, президент на..

публикувано на 15.05.24 в 14:35

Директивата на Съвета на ЕС за борба с насилието над жени и деца

На 8 май Съветът на ЕС прие Директива за борба с насилието над жени и деца . Причината е разрастването на проблема през последните години. П рез 2023 г. над 20 жени са убити от мъже в България, а регистрираните случаи на домашно насилие срещу жени са 1359. Повтарям: регистрираните! Колко са в действителност – едва ли някой има представа. И..

публикувано на 14.05.24 в 13:25