Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Явните и скритите рискове при венозна болест

Проф. Кузман Гиров
Снимка: Кирил Чобанов

Основната тема в разговора със съдовия хирург проф. Кузман Гиров беше за явните и скритите рискове при венозна болест. Теоретичните аспекти и случаите от практиката се простираха от лечението на разширени вени, през появата на дълбока венозна недостатъчност до ролята на съдовете при болести от типа на Алцхаймер, деменция и атеросклероза.

В предаването дискутирахме и отговорността на съдовия хирург при сложни операции и лечението на следоперативни тромбозни състояния. В централна тема бе превърнат и въпросът кога и как да пием антиагреганти или антикоагуланти, защото хората масово се самолекуват с препарати за разреждане на кръвта.

В поредното издание на програмната линия "За здравето" началникът на Клиниката по съдова хирургия във ВМА проф. Кузман Гиров подчерта и огромната роля на семейните лекари в диагностицирането на съдовите болести и насочването на пациентите за лечение при специалист. Както и извършването на профилактични изследвания за състоянието на кръвоносните съдове и превенцията на тежки състояния. Отделено бе внимание и на т.нар. хранителни добавки, на ефективността им и необходимостта от допълнителна консултация при тяхната употреба.



Рубриката "Акценти от седмицата" редакторът Кирил Чобанов посвети на Световния ден за борба с инсулта: причините, превенцията, първите реакции и схемите при лечението на тежкото заболяване.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Природно земеделие – епизод 1: Биодинамично земеделие

Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за..

публикувано на 19.05.25 в 15:10
д-р Антонина Кардашева

Емоционалната интелигентност се унаследява и трябва да се изучава

Емоционалната интелигентност (EQ) се открива в способността да разпознаваш, разбираш и управляваш собствените си емоции, като това включва и способността да изпитваш съпричастност и грижа към чувствата и емоциите на другите. Основните качества, които притежава един емоционално интелигентен човек, са: самосъзнание, самоуправление, мотивация,..

публикувано на 19.05.25 в 10:10

Проф. Кристалина Стойкова: Процесите на планетата Земя са циклични

С планетата Земя се случва това, което се е случвало преди милиони години и ще продължава да се случва. Земята представлява една страшно сложна самоорганизираща се и самоконтролираща се жива система. Ние си мислим, че Земята е мъртва, но тя е жива система и ако погледнете в сайтовете на големите сеизмологични агенции, ще намерите доказателство за..

публикувано на 18.05.25 в 10:00

Йорданка Благоева на 78 изкачи Рейнбоу маунтийн в Перу

Неотдавна легендарната ни световна рекордьорка и олимпийска медалистка в скока на височина Йорданка Благоева се завърна от Перу, след като непрекъснато пускаше снимки и разкази в социалните мрежи от дългото си и увлекателно пътуване. Тя толкова много е бродила по света, че беше неизбежно да я попитам Перу коя посетена поред държава поред ѝ е. Оказаха..

публикувано на 17.05.25 в 16:45
Цвета Брестничка

Какво училище искаме за децата си

Насред силния шум от политически разпри темата за образованието също кънти в общественото пространство с канонада от следващи едно след друго предложения на МОН, които не изглежда да са подплатени с научни доводи, изследвания, дългосрочно планиране и обществено обсъждане, затова пък предизвикват разногласия, подозрения и тревога у хората, пряко..

публикувано на 17.05.25 в 12:25