Китайски учени обявиха, че имат намерение да изследват далечни галактики, тъмната материя, тъмната енергия и произхода на Вселената, използвайки нов апарат China Space Station Telescope (CSST), телескоп от групата на големите космически обсерватории от типа на "Хъбъл", Chandra X-Ray Observatory, Compton Gamma Ray Observatory и, разбира се, фаворита на публиката, "Джеймс Уеб".
Китай вече обяви плановете си да го изстреля в края на 2023 г.
Целта е телескопът да наблюдава 1 млрд. галактики; да търси и характеризира екзопланети, региони на активно формиране на звезди и други далечни обекти като да доставя данни с висока резолюция.
Ще бъде с големината на голям автобус. Три огледала, от които най-голямото ще е 2 м. Ще има камера, състояща се от 30 броя 81 мегапикселови детектора, чувствителни на инфрачервена и УВ светлина.
Китайският телескоп ще има 300 пъти по-широко поле на наблюдение от "Хъбъл". Аналогията, която учените използват, е със стадо овце – "Хъбъл" вижда една овца, CSST ще вижда цялото стадо, при това във висока резолюция.
Първоначално планът бил телескопът да е монтиран на тяхната станция "Тиенжин", откъдето би могъл лесно да се презарежда и поддържа. Но подобен подход има и негативи – много вибрации и замърсяване при скачане/разкачане на апарати и други дейности на станцията.
Затова CSST ще е на същата орбита (425 км), но на разстояние, като в случай на нужда ще може да маневрира и да се приближи до станцията, за да могат астронавти да се качат на него. Подобен подход ще спести много средства спрямо ремонтите, които изисква "Хъбъл".
Китайската обсерватория се планира от 2010 насам и в момента е във финалния етап на строеж.
Никола Кереков разказва за CSST в "Науката не спи".
В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg