Носител на Голямата награда "Сирак Скитник" за 2022 година е Емил Янев за предаването "Трамвай по желание". В присъствието на генералния директор на БНР Милен Митев, вицепрепрезидента на България Илиана Йотова и на столичния кмет Йорданка Фандъкова БНР даде годишните си награди.
“В моите очи и уши радиото звучи прекрасно, както винаги е било. Аз имам някаква странна и необяснима слабост към радиото, която се прояви чак в последните петнайсет години в работата ми като журналист“, казва носителят на Голямата награда "Сирак Скитник" за 2022 година в ефира на предаването “Нашият ден“.
“В предишното си битие бях пишещ журналист, но една среща с Юлия Гигова промени хода на нещата. Ние с моя приятел и колега Кин Стоянов започнахме още с реставрирането на Радио София да правим няколко формата. Нашият екип, екип “Инфохолици“, както го наричаме ние, не е наследил готови предавания, а създадохме оригинални формати като – “Часът на инфохолиците“, “Риалити роман“, като “Различният до мен“, което е предаване за хора с увреждания, а също и като “Софийският тебеширен кръг“, посочва още той и подчертава:
“Това е вече четвърти “Сирак Скитник“ за тези формати. Три от тях се сдобиха с наградата още преди повече от 10 години. “Трамвай по желание“, както и другите изброени предавания, са 100% собственост на БНР“, посочва още той.
“Аз лично не съм кандидатствал за тази награда, а номинацията ми е издигната от възможно най-вътрешната структура на БНР, “Архивният фонд“ и нейния директор Тони Митов.
Това е така, защото много голяма част от предаванията на “Трамвай по желание“ между 2007 и 2014 г. влизаха в Златния фонд на БНР. Това се случваше поради тяхната подчертана значимост, което беше обществена оценка, а не моя, а и поради характера на гостите, които влизаха в предаването.
Последните си интервюта в “Трамвай по желание“ дадоха хора от калибъра на Тодор Колев, на Коста Цонев на Петър Гюзелев и редица други. Това бяха интервюта буквално седмици преди кончината им“, казва още той.
“Оцеляването на културата и на тези, които я създават, е проблем, който трябва да се контролира от държавата, от нацията, даже от обществото, за да може и тези, които не искат да носят икономическата си независимост, а имат качества, да могат да ги развият. Така е в цял свят. Културата не е като дейностите на пазара“, казва още Янев в интервю за БНР.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..
Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..
Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg