В рамките на няколко дни американската банкова система преживя няколко сериозни сътресения. Фалитът на фoĸycиpaния въpxy cтapтиpaщи фиpми ĸpeдитop Ѕіlісоn Vаllеу Ваnk (ЅVВ), както и последвалото затваряне на Ѕіgnаturе Ваnk, бaзиpaнaтa в Hю Йopĸ, в чиeтo пopтфoлиo ca главно ĸpиптoвaлyти, вече дава отражение върху развитието на технологичния бизнес, както и банковата система в Европа. Швейцарската Credit Suisse взе решение "да засили превантивно своята ликвидност", като заеме средствата от Швейцарската централна банка под формата на краткосрочно ликвидно улеснение.
"Предисторията на фалита на Ѕіlісоn Vаllеу Ваnk е хубаво да се знае. Това, което се оказа, че в самата банка са били допускани много класически грешки. Оказа се, че самата банка е щяла да бъде разследвана от властите в САЩ още преди обявяването на фалита за такива регулаторни пропуски."
Това казва в интервю за БНР Георги Сиджимков, партньор в коинвестиционния фонд Sofia Angels Venture.
Той допълва, че банката по един определен начин е управлявала своите активи и задължения. Като активите в случая са депозитите на високотехнологичните компании, които възлизат на около 170 млрд. долара. Допускането на грешки в тази банка не е систематичен риск, както беше през 2007-2008 г., когато всички банки по света отпускаха заеми ипотечни кредити за хора, които не можеха да ги изплащат.
JP Morgan: Поглъщането на Credit Suisse от UBS е най-вероятният сценарий
Credit Suisse ще получи заем от Швейцарската централна банка в размер до 50 млрд. франка
"Капиталите, които бяха на разположение на технологичните компании да началото на миналата година, когато Федералният резерв започна да увеличава лихвите, което е първопричината за падението на ЅVВ, бяха твърде много. Технологичните компании, целият технологичен сектор получи много капитали и резултатът от това, че оценките на младите компании бяха изключително раздути“, посочва икономистът.
Според него предлагането на капитали към технологични компании ще намалее драстично, но няма да го спре. Екосистемата в САЩ и по света разбира, че новото технологично обновление винаги води до икономически растеж.
Аналитиците разглеждат волатилността на даден пазар, идекса и спецификата на ценните книжа. А това помага за по-добра оценка на риска.
"Тази волатилност е породена от това, че инфлацията скочи доста рязко. Миналата година Федералният резерв започна доста рязко да увеличава лихвите и при такива резки макроикономически движения нещо се чупи“, посочва Георги Сиджимков.
Той коментира, че централните банки знаят негативите социални ефекти, които могат да се получат от това, че се поражда страх, че депозитите на хората не са застраховани. Правилото в САЩ е, че депозитите са застраховани до 250 000 долара. В Ѕіlісоn Vаllеу Ваnk ще бъдат изплатени всички депозити.
"В момента дискусията е дали да не се забави увеличението на лихвите, защото това увеличение води със себе едно отдръпване на ликвидност на финансовите пазари, което може да нарани още банки, от една страна. Но, от друга страна, процесът на инфлация си тече. И този процес трябва да бъде спрян, защото инфлацията вреди много на дребните вложители“, твърди експертът.
Технологичните компании
Инвестиционният фонд за рисков капитал, един от чиито партньори е Георги Сиджимков, оперира с 13 млн. евро. Фондът подкрепя технологични стартиращи компании на ранен етап на развитие.
Той споделя, че фондът подпомага компании на ранна фаза, които може би имат идея, някаква технологична разработка. Специално в нашия случай имат първи клиент. Говорим за много малки компании с екипи до 10 човека.
"Имаме около 8 компании в портфейла. Преди две години започнахме една концентрация в компании, които предлагат решения с изкуствен интелект“, казва още икономистът.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg