Мария Кисимова - Моасе завършва българска филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Нейната карира на журналист започва във в. „Стандарт“, където пише за театър, кино и музика. Била е сътрудник на всекидневниците „24 часа“, „Сега“, „Демокрация“. Заемала е отговорни редакторски позиции в лайфстайл списанията „Едно“, ELLE, в „Капитал LIGHT” и е един от основателите на сп. НЕЯR. “Близки срещи със смесени чувства“ е нейната първа книга.
“Има някаква огромна умора в обществото и същевременно някаква тъга, които се изразяват в една агресия към другия и абсолютното незачитане на свободата на другия. Свободата се възприема само когато се отнася до мен самия, но когато трябва да я упражнявам спрямо някой друг, тя е отговорност, трябва да защитавам свободата на другия човек трябва да спазвам някакви правила. Тук сякаш спазването на правило се счита за страшно ограничение“, казва в ефира на “Нашият ден“ Мария Касимова - Моасе, журналист и писател, позната на слушателите на “Нашият ден“.
“Животът ни е много ожесточен“, казва още тя и допълва:
“Не мога да кажа нищо лошо за българина като човек, както това не може да се каже за нито една нация. Приятни и неприятни хора има във всяка една нация. Когато се говори за етикеция у нас обаче, тя се счита за нещо много префърцунено, а това е просто един код на поведение, за да не натоварваш другите и да се чувстват те добре в твоето присъствие, а и ти да се чувстваш добре“.
Театърът…
“Това е изкуство, което се преживява заедно. Книга и картина гледаш сам. В театъра ние сме общност.
Някак актьорите да кажат оставете ни да си играем представленията и не се бъркайте в нещата на театъра, не е честно, защото зрителят е част от този процес, без него няма театър. Нашето мнение също е важно и националния ни театър е театър и на зрителите“, посочва още тя.
Според нея позицията на директора на Националния театър е малко като на тези убийци на известни личности, които убиват известната личност не за друго, а за да станат известни като убиеца на тази личност.
“Подготвям ново нещо, не знам кога ще излезе, но му знам името му. Казва се “Червена звезда блок 28“. Това отново е едно комедийно-разказваческо шоу“, разказва още Моасе в ефира на “Нашият ден“.
Информация за предстоящите творчески проекти на Мария Касимова - Моасе – чуйте в звуковия файл.
Безплатни прегледи за меланом се провеждат днес от над 200 специалисти в над 30 града из страната в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025. За превенцията и лечението на рака на кожата говори в Lege Artis онкодерматологът д-р Валерия Матеева , началник на отделението по дерматохистопатология и имунохистохимия към УМБАЛ "Александровска"...
В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във фокуса на дискусиите. По този повод в ефира на предаването Lege Artis доц. д-р Гена Грънчарова, председател на Българската асоциация по обществено здраве, коментира ключови въпроси, свързани със..
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis с Мая Илиева , председател на Синдиката на българските медицински специалисти. По думите на Илиева е проведена среща между Синдиката и екип от Министерството на здравеопазването. Срещата е..
Точно месец преди София Прайд 2025 в "Нашият ден" своята лична история разказва Велислав Петров. Като куиър младеж в България, той описва осъзнаването на принадлежността си към ЛГБТИ общността, взаимоотношенията с родителите, отношението на учителите, особено в рамките на допълнението в Закона за предучилищното и училищното образование от 2024..
В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за..
Те вече са студенти, но любовта към камерната музика започва от Музикалното училище в София. Първоначално са квартет, но по ред причини се трансформират..
Той е млад мъж в Христова възраст. Поет, писател, музикант, свободен дух с четка в ръка. Той е Росен Карамфилов. Автор на 9 книги, на 20-и май е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg