“След четири неуспешни опита за заработване на парламента сакаш политиците си дадоха сметка, че оттук нататък наказателният вот, който получават като ниска избирателна активност и по-ниско доверие, може да се задълбочи“.
Това каза в интервю за БНР д-р Иван Иванов, преподавател по политическа психология във ВТУ.
Според него се въвежда някаква “политическа иновация“ или поне се търси различен подход в парламента, защото още преди да е конституиран председател и заместник председател, парламентарни групи и комисии, преди да е избран правилник за работа на Народното събрание, се сяда и се трасира политическа програма.
Той счита още, че е възможно, ако парламентът продължи да се проваля, да започне да се мисли за президентска република. И добавя, че служебните кабинети, които са резервен вариант за управление, сакаш се превръщат в постоянен.
По думите му е време да се поемат рискове, за да може парламентаризмът да се завърне и стъпка по стъпка да има правителство, което да се контролира от Народното събрание, защото служебните кабинети са прекалено свободни от гледна точка на контрол.
Според Иванов по-скоро не виждаме да се отличават фигури, защото имаме политически субект – от една страна ГЕРБ-СДС, съставена от две политически партии, от друга, ПП-ДБ, които са коалиция. Сякаш лидерите на политическите партии малко са се отдръпнали.
Иванов обаче не счита, че Борисов се е оттеглил от лидерското място:
“за първи е в парламента, преди той седеше или в Банкя, или в Министерски съвет и някак наблюдаваше процеса отгоре, сега е вътре в самия процес. Виждаме, че влиза и в някои от срещите, но по-скоро седи символно и знаково там. Сякаш този път той казва, че залага авторитета си и желае нещо да се случи“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз". Защо това в важно днес и от кои партии са политически свързаните лица, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Лора Георгиева , координатор правна програма на АКФ. "Разказът може да..
В това издание на "Благовестие" по повод 90-ата годишнина на радиото надникваме в отношението на Църквата и радиото в периода преди идването на комунистическия режим в България. Още от първите стъпки на радиото в България между него и БПЦ има симбиоза. Ще чуем как Църквата провежда своята духовно-нравствена просвета чрез микрофона на радио София...
В деня на честването на 90-годишнината на БНР, гост в студиото е Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори. Каква е връзката между 90-годишнината на БНР и годишната конференция на Международната асоциация на обществените..
В деня, когато отбелязваме 90 години от създаването на БНР насочваме вниманието ви за възможностите на медиите да спомагат или да пречат на религиозните послания на различните религиозни общности в България. Правим го заедно с д-р Слава Янакиева преподавател в Нов български университет, тя е доктор в научна област "Социология, антропология и..
Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от програма "Христо Ботев", програма "Хоризонт", дирекция "Дигитални програми" и РРС. Водещи са Мария Мира Христова и Стойчо Стоев. Ето какво сподели Димитрина Кюркчиева, водещ в предаването..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg