Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марин Трошанов: Политическата игра или защо партиите не се стремят да управляват?

Фокусирането върху дребнотемия отвлича вниманието от същинските проблеми в съдебната система

| обновено на 19.05.23 в 09:56
Снимка: БТА

Горещите теми от седмицата коментира писателят Марин Трошанов в интервю за предаването "Нашият ден". Една от тях е свързана със съставянето на правителство и въпроса с кой мандат ще се реализира то. 

Според Трошанов политическите формации в момента изпълняват игра за пред публиката, насочена към твърдите ядра на избирателите. Той подчертава, че те трябва да поемат ясна отговорност и да се съсредоточат върху управлението на държавата. Също така, според писателя, формациите не се стремят да управляват, особено тези с най-голям брой гласове, поради финансовата криза, в която държавата се намира.

Той счита, че се нуждаем от непопулярни мерки и стриктна финансова и фискална политика. В предаването Трошанов изразява и съмнение дали временното правителство за няколко месеца е по-добро решение, отколкото продължаването на настоящия начин на управление.

В последните дни диалогът между магистратите и партиите предизвика съмнения относно принципите на бъдещата коалиция, каза по-рано президентът Радев.

В предаването писателят  изтъкна, че сме разтърсвани от скандали и се фокусираме върху дребнотемие, което отвлича вниманието от по-съществените проблеми в българската съдебна система.

“Това е система, чиито връзки са се градили с десетилетия. Мисля, че има обединение около мнението, че да се сочи с пръст единствено личността на главния прокурор е повърхностно и мързеливо решение на дълбоките и проблеми в българската съдебна система и че е нужен холистичен подход и дълбоки промени“, посочва той.

В “Нашият ден“ Трошанов коментира и последните новини от деня. В Министерството на образованието и науката бе генериран изпитен вариант номер 1 за днешния Държавен зрелостен изпит по български език и литература.

Той сподели своите размисли относно образованието в България. Писателят отбеляза, че при посещенията си в много учебни заведения в страната, винаги е подчертавал, че няма невъзможни неща. Въпреки трудните времена, през които е израснал, с бедност, хиперинфлация и страдания както за младите, така и за възрастните, Трошанов пожелава на всички по-светло бъдеще.

Друга важна тема, които Марин Трошанов обсъди в интервюто, е отношението на българското общество към автомобилите и отговорността.

“Много от българите обичат безцелно да си показват колите. Истински синдром в по-малките градове е да караш в центъра и да си подадеш главата от прозореца. Колата се е превърнала в статут, вместо в средство. В най-цивилизованите държави политици ходят на работа с велосипеди и градски транспорт“, посочва той по повод поредната новина за пътна катастрофа, в която имаме жертви.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 



По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Споделяне на наследството

Валерия Хог от София учи и работи години наред в чужбина, както във Франция, така и в Ирландия. Село Владимир до Радомир я привлича с близостта си до София, със старите си къщи и прекрасната гледка към радомирската котловина.  Къщата, която тя възстановява, е строена преди век, така че спасяването е било съвсем навременно, даже закъсняло...

публикувано на 12.05.24 в 11:25

Вяра и суеверие

Темата за вярата и неверието логично е една от най-дискутираните в страниците на Свещеното Писание. В първата неделя след Възкресение Христово, наречена Томина, евангелското четиво от св. евангелист Йоан ни разказва за проявеното неверие от страна на св. ап. Тома, един от дванадесетте Христови ученици. Неверие, което благодарение на Спасителя..

публикувано на 12.05.24 в 09:05

Застрашено ли е европейското бъдеще на Грузия?

Застрашено ли е европейското бъдеще на Грузия, ако законопроектът за  " чуждестранните агенти " , който бе одобрен на второ четене и предизвика огромни протести в Тбилиси, бъде приет? На 11 май, в събота, предстои третото и може би фатално гласуване на този законопроект, който вероятно ще постави на риск цялото демократично наследство на..

публикувано на 11.05.24 в 08:50
Антония Ламбиева и Александра Величкова

Проявленията на земното

Антония Ламбиева и Александра Величкова са възпитанички на Националната художествена академия и заедно изработват керамика в ателието си в София. Освен керамични съдове за дома, те изработват и пана за градската среда. Както много млади керамици, двете дами присъстват активно в дигиталното пространство, където ги срещнах и аз. При все това и..

публикувано на 10.05.24 в 18:05
Константин Фотинов и сп.

130 години организирано журналистическо движение

През 1844 г. Константин Фотинов започва да издава сп. "Любословие" в град Смирна, който тогава се намира в пределите на българските земи под Османско владичество. С появата на това издание се заражда българският периодичен печат, чиято 180-годишнина честваме днес. Тази година се навършват и 130 години от появата на първото организирано..

публикувано на 10.05.24 в 15:46