Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валери Найденов: Докато има партийно-листова избирателна система, ще има и кризи

| обновено на 26.05.23 в 09:53
Валери Найденов
Снимка: БГНЕС

В интервю за БНР журналистът Валери Найденов коментира последните вътрешнополитически новини и поставя акцент върху политическата криза, пред която е изправена страната. Той изразява съмнения относно възможността постоянно правителство да помогне на България, тъй като е “формирано на несигурна почва и в голяма степен е назначено отвън“.

В ефира на “Нашият ден“ журналистът коментира, че причината за политическата криза е в “стандартната авария“, която възниква в системи, използващи партийно-листовата избирателна система. “Такива кризи са се случвали и в други държави като Франция, Италия, Белгия, Холандия и Гърция, но всяка от тях излиза от кризата по различен начин“, казва той.

Според него решението на политическата криза може да бъде постигнато чрез промяна в системата, без да се нарушава Конституцията, а само чрез промяна в законодателството. Найденов подчертава, че когато една партия самостоятелно формира правителство, без да предостави министерски постове на своите партньори в коалицията, това също е “криза и огромен риска за тази партия“.

В интервюто се споменава и старата стратегия на политическите лидери, която Валери Найденов описва като “временно оттегляне“.

“Това, което прави Борисов, е много стара стратегия, още от китайските пълководци – оттегли се временно, дай им цялата войска и власт, и ще дойдат да те молят да се върнеш“, твърди той.

Найденов предупреждава, че това може да доведе до хаос, тъй като властта, предоставена на ПП-ДБ, може да бъде отнета по всяко време.

“Че ще настъпи хаос, е ясно, защото ПП-ДБ искат всички министри, добре, ще ги получат, но в същото време ГЕРБ може да ги свали, когато си иска“, посочва той.

Относно мнозинството в парламента, Валери Найденов изтъква, че мнозинството в парламента е против "Продължаваме промяната" и че винаги ще има разбирателство между ДПС и ГЕРБ.

“Ако се замислим какво е мнозинството в парламента, то е против “Продължаваме промяната“ – “Възраждане“ винаги ще гласува “против“, ДПС винаги ще има някакво задкулисно разбирателство с ГЕРБ“, казва още журналистът.

В интервюто журналистът изрази съмненията си относно дълготрайността на всякакви договорки между политическите сили в България. Той поставя въпросителни знаци върху съгласието, което може да бъде постигнато между първите две партии, като посочва, че такива споразумения имат ограничен срок на действие. Той се съмнява в ефективността на такива договорки, като пример за това посочва случая с Иван Гешев, чийто мандат на прокурор е бил обект на споразумение, което впоследствие е било нарушено.

В предаването Найденов подчертава още и разликата между политическия морал и човешкия.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любка и Никола Зикатанови

Приказка за малкото лозе и голямото вино

Техните корени са от Мелник, както и тяхното вино. Любка и Никола Зикатанови се завръщат към миналото си, за да построят бъдеще за себе си,  децата и внуците. Вярват, че във виното е истината, както и в спасението на малкото лозе. "Във Вила Мелник се ражда вино единствено и само от грозде", категоричен е Никола Зикатанов. Стотиците туристи, посещаващи..

публикувано на 04.05.25 в 10:25

Жените мироносици

В неделята на жените мироносици се спираме на христовия поздрав "Радвайте се". Какъв е смисълът на неделята на жените мироносици? За понятията еманципация и феминизъм в Църквата. На какво се основават упреците, че в православното учение жената е подценявана? Защо ни напомня, че в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Как..

обновено на 04.05.25 в 10:11
Мехмед Юмер, Ана-Мария Кръстева и Константин Събчев (отляво на дасно)

Как религиозната вяра влияе на свободата на словото

Свободата на печата и религиозната свобода следва взаимно да се подкрепят в едно демократично общество. Религиозната вяра може да окаже влияние върху журналистите по няколко начина, като им предоставя морална и етична рамка, подкрепа в трудни моменти и възможност за разширяване на разбирането за различни култури и общества. Как точно това се случва..

публикувано на 03.05.25 в 13:05

Словашката връзка на Горна Митрополия

Село Горна Митрополия се намира в община Долна Митрополия, област Плевен. Името на селището идва от думите Митра (бог Митра) и полис (град) – и значението му е Град на бог Митра. Източното божество Митра е било почитано от римските легионери. В местността "Боев геран", която е на около 2 км западно от селото, има останки от голямо римско селище от I -..

публикувано на 03.05.25 в 10:03
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Точно тези хора ли трябва да учат децата на добродетели

Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към обществото и защо темата за добродетелите в училище е "пушилка", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Любомир Аламанов , експерт по класически, иновативни и кризисни комуникации, който..

публикувано на 02.05.25 в 17:15