Нестандартен, поетичен и много личен е отговорът на Елиа Тилева на въпроса от някогашна анкета на предаването "За думите", с който я изненадваме в края на разговора. Елиа е студентка по психология и българска филология във Великотърновския университет и е отличена с първа награда на Третата национална студентска олимпиада по езикова култура, организирана от Катедрата по български език на Софийския университет.
Разговаряме за това как се ражда любовта към родния език и словото, какво може да я събуди у младите, самотен ли е човекът, който е избрал да търси смисъл и красота в езика, литературата и други не съвсем популярни сред връстниците си занимания.
"За мен езикът е красота, грация, нещо изключително ценно, което ни помага да се разбираме помежду си. Езикът е начин да покажем това, което е в мислите ни. Силата на мисълта е силата на езика и как иначе ще покажем силата на мисълта си, освен чрез силата на езика. Как иначе ще построим мост от другите към себе си, освен чрез мостовете на езика. Затова за мен е важно да пазим езика такъв, какъвто е, но същевременно да го развиваме." – казва Елиа.
На фона на всеобщото униние, възмущение, разочарование от изпитните несполуки на децата ни и усещането за безпътица и загуба на ценности, срещата с чистотата и търсещата и създаваща красота същност на една млада душа, е силно стимулиращо и зареждащо с оптимизъм преживяване. Ще го почувствате, когато чуете думите на Елиа, чрез които тя строи своите мостове към другите.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата. Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..
Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..
Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..
"Чрез различните теми и интересни събеседници идеята ми бе предаването "Следобед за любопитните" да предизвика слушателския интерес към науката, споделя в предаването журналистът и директор на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов. "Следобедът е едно особено състояние на денонощието, където човек дори да е малко по-поспалив и по-късно да се..
При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два компонента на един и същ феномен – човешкото здраве. В първото издание "За здравето" през настоящата година заедно направихме кратък анализ на стойностните и разочароващи факти в здравеопазването. И не..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg