Нестандартен, поетичен и много личен е отговорът на Елиа Тилева на въпроса от някогашна анкета на предаването "За думите", с който я изненадваме в края на разговора. Елиа е студентка по психология и българска филология във Великотърновския университет и е отличена с първа награда на Третата национална студентска олимпиада по езикова култура, организирана от Катедрата по български език на Софийския университет.
Разговаряме за това как се ражда любовта към родния език и словото, какво може да я събуди у младите, самотен ли е човекът, който е избрал да търси смисъл и красота в езика, литературата и други не съвсем популярни сред връстниците си занимания.
"За мен езикът е красота, грация, нещо изключително ценно, което ни помага да се разбираме помежду си. Езикът е начин да покажем това, което е в мислите ни. Силата на мисълта е силата на езика и как иначе ще покажем силата на мисълта си, освен чрез силата на езика. Как иначе ще построим мост от другите към себе си, освен чрез мостовете на езика. Затова за мен е важно да пазим езика такъв, какъвто е, но същевременно да го развиваме." – казва Елиа.
На фона на всеобщото униние, възмущение, разочарование от изпитните несполуки на децата ни и усещането за безпътица и загуба на ценности, срещата с чистотата и търсещата и създаваща красота същност на една млада душа, е силно стимулиращо и зареждащо с оптимизъм преживяване. Ще го почувствате, когато чуете думите на Елиа, чрез които тя строи своите мостове към другите.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
Приемането на България в еврозоната на фона на: арести, годишния доклад на Европейската комисия за върховенството на правото в България, промени в..
"Северните води" е завладяващ читателя роман от Иън Макгуайър, който е номиниран за "Букър" през 2016 година. Романът е неговата втора творба и печели..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg