Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фалшив положителен резултат от тест за наркотици при шофиране: Какво да правим?

| обновено на 24.08.23 в 11:59
Снимка: БГНЕС

На 9 август тази година България въведе по-строги наказания за водачите на моторни превозни средства (МПС), управлявали след употреба на алкохол или наркотични вещества. Промените, които влязоха в сила, се отнасят до отнемането на автомобилите на такива шофьори.

Темата се фокусира върху промените в Наказателния кодекс и конфискуването или отнемането на автомобили на водачи, които са употребили алкохол или наркотици. Изникват интересни въпроси обаче около виновността на хората, които приемат лекарства, както и около техническата подкрепа за тестването на водачите.

Адвокатът Силвия Петкова споделя в ефира на “Нашият ден“, че водачите, тествани за наркотични вещества, имат право да бъдат придружени до лечебно заведение, ако тестът е дал фалшив положителен резултат. Това е важно, защото шофирането след употреба на наркотици е сериозно престъпление, наказвано с лишаване от свобода.

Преди ден се състоя междуведомствена среща при премиера акад. Денков. След нея стана ясно, че ще бъдат въведени роботизирани системи, които ще се включат в подготовката на пробите на шофьорите за алкохол и наркотици, за да може резултатите да излизат до една седмица. Намерението е три лаборатории в страната да бъдат оборудвани със съвременна техника до месец март следващата година. Ще бъдат ли те достатъчни?

“С достатъчно техника и човешки ресурс те биха могли да бъдат достатъчни, но март месец е прекалено късно“, казва тя и допълва:

“Дори пробите да излизат в рамките на една седмица, което отново е твърде дълъг срок, самото прекратяване на образуваното досъдебно производство отнема много повече време. Винаги в случаите, в които има положителен резултат от полевия тест, се образува досъдебно производство – отнема се книжката на шофьора, ако автомобилът е негов, му се свалят номерата“.

Както стана ясно в последните две-три седмици, без значение дали автомобилът е собственост на водача, или не той се отнема от страна на Министерството на вътрешните работи още на място, което е незаконосъобразно, това е коренно различна тема. Когато излезе резултатът от биологичната проба, и той е отрицателен, често са необходими още поне месец-два, дори три и повече, за да бъде прекратено досъдебното производство и съответния водач да бъде практически оневинен – да му бъдат върнати номерата и книжката.

Промените пораждат и въпроси около законността на отнемането на автомобилите. Отчетени са случаи, при които автомобили се отнемат от лица, които не са били водачите, което създава необходимост от допълнителни разяснения в законодателството.

Адв. Петрова дава в предаването два основни съвета – “Да не се подписва протокол за доброволно предаване на автомобила винаги във всички случаи; Когато съответният водач получи фалшиво положителен резултат, да изиска да бъде придружен до лечебно заведение, за да даде биологична проба“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полет отпразнува приема на България в Шенген по въздух

Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) осъществи полет в чест на приемането на страната ни в Шенгенското въздушно пространство (4-7 април) . По думите на организаторите тази частна инициатива цели да популяризира широко новите възможности, които Шенген по въздух отваря за гражданите, туризма и бизнеса в България и Европа. Лекият..

публикувано на 09.05.24 в 12:56

FX Gambit, или как да реализираме на пазара малките си финансови спестявания?

В последното издание на рубриката "Денят делово"  Боян Атанасов , софтуерен инженер и изобретател с дългогодишен опит в САЩ, сподели своите виждания и опит в областта на личните финанси и иновациите. След като емигрира в Германия още на 20 години, Атанасов постига по-късно успехи в Америка, където се премества и работи за престижни компании..

обновено на 09.05.24 в 12:44

Юлиан Попов: Проблемите в градската инфраструктура са комплексни

В рубриката "Темите на деня" на поредното изданието на предаването "Нашият ден", бившият министър на околната среда и водите, Юлиан Попов, обсъди няколко ключови теми, свързани с екология, климатични промени и урбанизация. Попов подчерта икономическото значение на околната среда , разглеждайки я не само като фон на нашето ежедневие, но и като важен..

обновено на 09.05.24 в 10:06

Отбелязваме Деня на Европа и Деня на победата над нацизма

На 9 май се отбелязва Денят на Европа, който е в чест на историческата декларация на Шуман от 1950 година. Тази дата е символ на сътрудничеството, единството и мира между европейските народи. Основните теми от декларацията продължават да бъдат актуални дори 74 години след тяхното формулиране. Тази дата така също символизира началото на..

обновено на 09.05.24 в 09:12

За свободата да знаеш

Овцефермата в пловдивското село Строево отглежда 500 овце от породата Лакон, а началото е поставено през 2015 г. Мандрата към фермата съществува от 2019 г., а в производството е ангажирано цялото семейство. Мария Василева се занимава основно с мандрата, но с нея разговарям в момент, когато е ангажирана и с храненето на агнетата. Във фермата..

публикувано на 08.05.24 в 17:00