На 9 август тази година България въведе по-строги наказания за водачите на моторни превозни средства (МПС), управлявали след употреба на алкохол или наркотични вещества. Промените, които влязоха в сила, се отнасят до отнемането на автомобилите на такива шофьори.
Темата се фокусира върху промените в Наказателния кодекс и конфискуването или отнемането на автомобили на водачи, които са употребили алкохол или наркотици. Изникват интересни въпроси обаче около виновността на хората, които приемат лекарства, както и около техническата подкрепа за тестването на водачите.
Адвокатът Силвия Петкова споделя в ефира на “Нашият ден“, че водачите, тествани за наркотични вещества, имат право да бъдат придружени до лечебно заведение, ако тестът е дал фалшив положителен резултат. Това е важно, защото шофирането след употреба на наркотици е сериозно престъпление, наказвано с лишаване от свобода.
Преди ден се състоя междуведомствена среща при премиера акад. Денков. След нея стана ясно, че ще бъдат въведени роботизирани системи, които ще се включат в подготовката на пробите на шофьорите за алкохол и наркотици, за да може резултатите да излизат до една седмица. Намерението е три лаборатории в страната да бъдат оборудвани със съвременна техника до месец март следващата година. Ще бъдат ли те достатъчни?
“С достатъчно техника и човешки ресурс те биха могли да бъдат достатъчни, но март месец е прекалено късно“, казва тя и допълва:
“Дори пробите да излизат в рамките на една седмица, което отново е твърде дълъг срок, самото прекратяване на образуваното досъдебно производство отнема много повече време. Винаги в случаите, в които има положителен резултат от полевия тест, се образува досъдебно производство – отнема се книжката на шофьора, ако автомобилът е негов, му се свалят номерата“.
Както стана ясно в последните две-три седмици, без значение дали автомобилът е собственост на водача, или не той се отнема от страна на Министерството на вътрешните работи още на място, което е незаконосъобразно, това е коренно различна тема. Когато излезе резултатът от биологичната проба, и той е отрицателен, често са необходими още поне месец-два, дори три и повече, за да бъде прекратено досъдебното производство и съответния водач да бъде практически оневинен – да му бъдат върнати номерата и книжката.
Промените пораждат и въпроси около законността на отнемането на автомобилите. Отчетени са случаи, при които автомобили се отнемат от лица, които не са били водачите, което създава необходимост от допълнителни разяснения в законодателството.
Адв. Петрова дава в предаването два основни съвета – “Да не се подписва протокол за доброволно предаване на автомобила винаги във всички случаи; Когато съответният водач получи фалшиво положителен резултат, да изиска да бъде придружен до лечебно заведение, за да даде биологична проба“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg