Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво видяха посетителите в инсталацията "Малкият голям свят на прилепите"

| обновено на 12.10.23 в 08:59

10-и и 11-и октомври – два дни, които означават повод за радост и вдъхновение за местните ученици в Черни осъм. Тези дни бяха посветени на разбирането на важността на летящите бозайници, екологичното равновесие и живота на нашата планета, благодарение на интерактивната инсталация, представена от организацията за съвременно алтернативно изкуство и култура 36 Monkeys и изследователя-прилеполог Антония Хубанчева.

Тази необичайна среща между изкуството и науката остави дълбоко впечатление в сърцата на младите ученици. В интерактивната инсталация "В малкия голям свят на прилепите," децата бяха въведени в магичния свят на прилепите чрез вдъхновяващия разказ на изследователя. 

Интерактивната изложба включва разнообразни експонати, сред които императорски скорпион, който свети в тъмното. Децата имаха възможността да изследват джунглите и пустините, но не като обикновени туристи, а като активни участници в настояща експедиция. Те бяха предизвикани да вземат решения относно пътя на експедицията и тяхната участие беше ключово за успешното преминаване през различни приключенски сценарии.

Прилепите, със своят интересен начин на откриване на света, ни научиха за науката на сензорната екология и нейното значение. Децата разбраха какво се хранят прилепите, къде живеят и как изглежда ежедневният живот на един учен-прилеполог. Този уникален опит ги направи истински ученици в рамките на този тур и ги вдъхнови да обръщат повече внимание на околната среда и природата около тях.

В ефира на "Нашият ден" Антония Хубанчева сподели с радост:

"В Черни осъм имаме огромното удоволствие да представим една интерактивна изложба, в един от най-любимите ни музеи в страната. Музеят в Черни осъм заедно с децата от различни училища в района, ще мине в една експедиция през джунгли. Имаме различни експонати – имаме жив императорски скорпион, който свети в тъмното. Тази експедиция минава не просто през джунгли и пустини, тя минава през сетивата на животните“, казва в предаването тя.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45

Приемане на наследство по опис от малолетно дете и изпълнение на решение в страна членка на ЕС

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Слушатели от град София (г-жа Николова и синът ѝ) задават следния въпрос: "Наследници сме на моя съпруг и баща на детето ни на имущество, което включва недвижими имоти в България, както банкови сметки в България и в..

публикувано на 17.05.24 в 15:10

В "Пирогов" откриха изложбата "Медицината в Османската империя"

Изложбата "Медицината в Османската империя" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" беше открита в Университетската спешна болница "Пирогов". Официалното откриване беше водено от изпълнителния директор на болницата д-р Валентин Димитров и директора на библиотеката доц. Красимира Александрова. Тази изложба представя най-интересните и важни..

обновено на 17.05.24 в 12:51
Тодор Тодоров и Анелия Торошанова

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма и как да докажем истината с лъжа? Това е темата на предаването "Законът и Темида". Коментар прави Тодор Тодоров , криминалист и графолог, консултант на предаването.  " Обидата и клеветата са престъпления от частен характер . По времето на социализма те са се преследвали като..

публикувано на 17.05.24 в 12:35
Мая Манолова

Художничката Мая Манолова – свободоното дете на две култури

Мая Манолова е млада, талантлива художничка – дете на две култури. Неин баща е големият варненски маринист Димитър Манолов, а майка ѝ е полякиня, литератор и филолог.  В "Нашият ден" Манолова разказва, че е израснала в сърцето на варненската бохема в едно двуезично, артистично семейство. Светогледът ѝ се повлиява както от творческия устрем на..

публикувано на 17.05.24 в 11:29