Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проектът за изграждане на детска болница в Бургас се развива според плана

| обновено на 04.01.24 в 10:17
Снимка: архив

Кметът на Бургас Димитър Николов заяви преди дни, че проектът за областна детска болница "Света Анастасия" върви по график.  Очаква се тя да обслужва над 20 общини в Югоизточна България.

В края на годината Министерският съвет одобри допълнителен трансфер от 1,5 млн. лв. в бюджета на Община Бургас за изграждането на здравното заведение.

Мария Куманова, ръководител на проекта, сподели в ефира на "Нашият ден", че всички процеси се развиват според плана и очакванията.

Тя каза още, че "проектът не стартира просто миналата година, а има своя начало преди четири години, когато беше извършено проучване на нуждите от педиатрични грижи в областта на Бургас и целия Югоизточен регион".

По нейните думи през 2020 година е сключено споразумение за техническа помощ с Европейската инвестиционна банка, която предоставя международен екип от експерти. Този екип помага в структурирането на целия процес на изграждане на болницата и в уточняването на нуждите на региона.

Тя посочва още, че следващата важна стъпка е началото на строителството на сградата, което е планирано да започне в средата на този месец. Паралелно с това се извършват всички останали необходими процеси.

"Има процедура за доставка на оборудване, Общината има приета програма за събиране на екип от лекари, сестри и лаборанти, всички онези хора, които ще трябва да работят в болницата. В бюджета за 2024 г. има заделен ресурс от 35 млн. за първия етап от изграждането на болницата“, посочва още Куманова.

В предаването тя информира още, че за финансирането на проекта през бюджета за 2024 година са заделени 35 млн. лева, предвидени за първия етап от изграждането на болницата. Това осигурява необходимите ресурси за стартиране на процеса, съобразно законодателството.

Болницата "Св. Анастасия" ще бъде с общо 133 легла, от които 10 ще бъдат интензивни. Това представлява важно допълнение към здравната инфраструктура на област Бургас и региона като цяло. Освен това тя ще се изгражда на територията на  УМБАЛ-Бургас и ще разполага с хеликоптерна площадка, която в момента е в процес на проектиране.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Валерия Матеева

Безплатни кожни прегледи в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025

Безплатни прегледи за меланом се провеждат днес от над 200 специалисти в над 30 града из страната в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025. За превенцията и лечението на рака на кожата говори в Lege Artis онкодерматологът д-р Валерия Матеева , началник на отделението по дерматохистопатология и имунохистохимия към УМБАЛ "Александровска"...

публикувано на 14.05.25 в 12:58
д-р Гена Грънчарова

Европейска седмица на здравето: България с най-висока смъртност в ЕС и застаряващо население

В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във фокуса на дискусиите. По този повод в ефира на предаването Lege Artis  доц. д-р Гена Грънчарова, председател на Българската асоциация по обществено здраве, коментира ключови въпроси, свързани със..

обновено на 14.05.25 в 12:50

Българските медицински специалисти искат рязко увеличение на заплатите

Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд.  Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis с Мая Илиева , председател на Синдиката на българските медицински специалисти. По думите на Илиева е проведена среща между Синдиката и екип от Министерството на здравеопазването. Срещата е..

публикувано на 14.05.25 в 12:01

Преди София Прайд 2025: Какво е да бъдеш куиър младеж в България

Точно месец преди София Прайд 2025 в "Нашият ден" своята лична история разказва Велислав Петров. Като куиър младеж в България, той описва осъзнаването на принадлежността си към ЛГБТИ общността, взаимоотношенията с родителите, отношението на учителите, особено в рамките на допълнението в Закона за предучилищното и училищното образование от 2024..

публикувано на 14.05.25 в 10:18
проф. Стоян Ставру

Ангажираност вместо истина: Новата формула за медийно съдържание

В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..

обновено на 13.05.25 в 14:07