Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виктор Топалов:

Защо е толкова важно да познаваме човека зад твореца?

| обновено на 11.01.24 в 11:25

Гост в ефира на "Нашият ден" е Виктор Топалов, който е многостранна личност – автор, разказвач, гид, общественик и бунтовник с кауза, представяйки редица инициативи и проекти, чрез които спомага за запазването на културното наследство на България и подтиква обществения ангажимент. Темите, които разглежда в своята работа, са от изключителна важност за разбирането на историята, културата и личностите, които са оформили нашия национален идентитет.

С дълбоко убеждение Виктор Топалов сподели в предаването защо е важно да познаваме човека зад твореца, каквото е заглавието на цикъл от теми, посветени на бележити наши писатели.

“Има много какво да се каже за нашата столица... Хората, които днес наричаме "велики", са такива не само заради творбите си, но и заради начина, по който те са се държали, когато са били живи и са създавали своите творби“, казва той в ефира на предаването.

Виктор Топалов активно се ангажира с различни инициативи, като създаването на сайта и книгите "Бохемска София", които изследват и представят културното наследство на столицата. Той организира и поредицата лекции "Човекът зад твореца," като следващата, посветена на Пейо Яворов и на Алеко Константинов, ще се проведе на 12 и 13 януари. Всички тези инициативи целят да ни дадат по-дълбок поглед върху живота и влиянието на великите писатели на България.

Освен това Топалов не се ограничава само до изследването на културното наследство, но се ангажира и с инициативи за преименуване на улици в "Люлин" и поставяне на паметна плоча на мястото на Писателското кафене на бул. "Цар Освободител." Този вид дейност отразява неговия ангажимент към обществените въпроси и настоятелното желание да подчертае важността на културното наследство в съвременното общество.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Ганев

13 май: Ден на данъчната свобода – символичен, но доколко?

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" дискусията се съсредоточава върху отбелязването на Деня на данъчната свобода в България. Тази година, след 134 дни на работа изключително в полза на държавния бюджет, 13 май е определен като символичната дата , на която гражданите номинално започват да работят за себе си. Петър Ганев , икономист..

обновено на 13.05.24 в 10:42

Споделяне на наследството

Валерия Хог от София учи и работи години наред в чужбина, както във Франция, така и в Ирландия. Село Владимир до Радомир я привлича с близостта си до София, със старите си къщи и прекрасната гледка към радомирската котловина.  Къщата, която тя възстановява, е строена преди век, така че спасяването е било съвсем навременно, даже закъсняло...

публикувано на 12.05.24 в 11:25

Вяра и суеверие

Темата за вярата и неверието логично е една от най-дискутираните в страниците на Свещеното Писание. В първата неделя след Възкресение Христово, наречена Томина, евангелското четиво от св. евангелист Йоан ни разказва за проявеното неверие от страна на св. ап. Тома, един от дванадесетте Христови ученици. Неверие, което благодарение на Спасителя..

публикувано на 12.05.24 в 09:05

Застрашено ли е европейското бъдеще на Грузия?

Застрашено ли е европейското бъдеще на Грузия, ако законопроектът за  " чуждестранните агенти " , който бе одобрен на второ четене и предизвика огромни протести в Тбилиси, бъде приет? На 11 май, в събота, предстои третото и може би фатално гласуване на този законопроект, който вероятно ще постави на риск цялото демократично наследство на..

публикувано на 11.05.24 в 08:50
Антония Ламбиева и Александра Величкова

Проявленията на земното

Антония Ламбиева и Александра Величкова са възпитанички на Националната художествена академия и заедно изработват керамика в ателието си в София. Освен керамични съдове за дома, те изработват и пана за градската среда. Както много млади керамици, двете дами присъстват активно в дигиталното пространство, където ги срещнах и аз. При все това и..

публикувано на 10.05.24 в 18:05