Гост в ефира на "Нашият ден" е Виктор Топалов, който е многостранна личност – автор, разказвач, гид, общественик и бунтовник с кауза, представяйки редица инициативи и проекти, чрез които спомага за запазването на културното наследство на България и подтиква обществения ангажимент. Темите, които разглежда в своята работа, са от изключителна важност за разбирането на историята, културата и личностите, които са оформили нашия национален идентитет.
С дълбоко убеждение Виктор Топалов сподели в предаването защо е важно да познаваме човека зад твореца, каквото е заглавието на цикъл от теми, посветени на бележити наши писатели.
“Има много какво да се каже за нашата столица... Хората, които днес наричаме "велики", са такива не само заради творбите си, но и заради начина, по който те са се държали, когато са били живи и са създавали своите творби“, казва той в ефира на предаването.
Виктор Топалов активно се ангажира с различни инициативи, като създаването на сайта и книгите "Бохемска София", които изследват и представят културното наследство на столицата. Той организира и поредицата лекции "Човекът зад твореца," като следващата, посветена на Пейо Яворов и на Алеко Константинов, ще се проведе на 12 и 13 януари. Всички тези инициативи целят да ни дадат по-дълбок поглед върху живота и влиянието на великите писатели на България.
Освен това Топалов не се ограничава само до изследването на културното наследство, но се ангажира и с инициативи за преименуване на улици в "Люлин" и поставяне на паметна плоча на мястото на Писателското кафене на бул. "Цар Освободител." Този вид дейност отразява неговия ангажимент към обществените въпроси и настоятелното желание да подчертае важността на културното наследство в съвременното общество.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg