Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой знае тайната рецепта на Созополската "дамга"?

| обновено на 25.03.24 в 12:01
Снимка: facebook/groups

Созопол, малък и очарователен град на българското Черноморие, е дом на множество кулинарни изкушения и тайни. Сред тях е и едно уникално лакомство, което притежава специално място в сърцата на местните жители и посетителите - Созополската "дамга". 

Мария Найденова, експерт в община Созопол, споделя в ефира на "Terra култура", че дамгата е нещо повече от десерт - тя е емблема за града, символ на неговата богата култура и наследство. Това уникално лакомство често се консумира заедно със сладко от зелените смокини, които също са характерни за региона.

Но каква е тайната зад тази изискан деликатес? Рецептата се пази като ценно наследство и е предавана от поколение на поколение. И все пак, тя остава тайна за по-широк кръг. Местните баби се грижат да запазят уникалната формула. "И аз като една созополска снаха не я знам и не получавам рецептата", шеговито споделя тя.

"Дамгата се прави със специфичен уред, с тесто, уредът първо се потапя в тестотото, след това във врящото олио, и след като се извади дамгата пада в цялата си прелест, а отгоре се поръсва с пудра захар", разказва Найденова. 

Созопол предлага още много забележителности за посетителите си. За тези, които имат само един ден за посещение, Мария Найденова препоръчва обиколка на неговото крайбрежие.

Но красотата на Созопол не се ограничава само до природата. Градът притежава и богата история, която се пази в няколкото музея.  Археологическият музей е истинско съкровище на знания, пазещо много от тайните на града през вековете. Етнографският музей разкрива по-скорошната история на региона, докато художествената галерия представя творби на местни художници, които отразяват духа и красотата на Черноморието. 

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Донка Байкова

Храносмилателната система е много важна при заетия човек в трудоспособна възраст

По повод Световния ден за безопасност и работа, отбелязан миналата седмица (28 април), в "Нашият ден" проф. Донка Байкова споделя своите съвети за хранене в забързаното работно ежедневие. Климатичните промени тази година са акцент в обществения разговор за трудовата безопасност. В тази връзка проф. Байкова казва: "През последните години има..

публикувано на 01.05.24 в 13:45
Ангел Иванов

Ангел Иванов: Саможертва е да преодолеем желанието да ни е комфортно, леко и приятно

В седмицата на Христовите страдания в "Нашият ден" писателят и журналист Ангел Иванов разсъждава за саможертвеното поведение на човека .  Иванов вярва, че любовта и доброто са иманентни качества на човека , вменени от божествения първообраз. Чрез тяхната проява е възможно душата да достигне своята крайна дестинация, която всъщност е едно..

публикувано на 01.05.24 в 12:17

Безопасността при работа е и лична отговорност

На 28 април беше отбелязан Световният ден за безопасност и здраве при работа, посветен на значимостта на създаването на безопасна и здравословна работна среда за всички. В тазгодишната светлина фокусът е върху въздействието на изменението на климата върху безопасността и здравето при работа (БЗР). Защо работим, или работата като житейски и..

обновено на 01.05.24 в 12:03

Защо работим, или работата като житейски и ценностен избор

В своята ежедневна рутина работата изпълнява роля, която е далеч по-сложна от простото изкарване на прехраната. Тя е източник на смисъл, идентичност и социално влияние. В рамките на предаването "Нашият ден" четири различни събеседници –  юрист и психолог, книгоиздател и музикален продуцент, имигрант, както и антрополог , споделят своите уникални..

обновено на 01.05.24 в 11:15

Милена Статева: Отново хората са си повярвали, че егото може да владее

Как професионалното битие се отразява на човешката ни същност? Колко е важно да знаем кои сме и да откриваме смисъл в работата, която извършваме? Оставят ли работните ни часове място за каузи, етика и личен живот – разговор в "Нашият ден" със социолога Милена Статева . По думите на Статева трудът е това, което ни отличава от животните –..

публикувано на 01.05.24 в 09:16