Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как хора със зрителни нарушения могат да създават комикси?

| обновено на 19.04.24 в 14:21
Снимка: Фейсбук

В утрешния 20 април и вдругиден в Националното читалище на слепите "Луй Брайл 1928" ще се проведе творческа работилница, която обещава да събере зрящи и незрящи в интерактивна игра за създаване на комикси. Идеята зад събитието е да се изгради връзка между различни хора и да се предостави възможност за творческо изразяване.

Проектът, наречен "Социално ангажирани изкуства", се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура".  Организаторите се надяват, че това ще бъде само началото на една вълнуваща инициатива, която ще продължи да обединява и вдъхновява.

Иван Карастоянов, един от движещите сили зад проекта, споделя: "Преди повече от 10 години работех в една неправителствена организация и в нея правехме проекти на хора с увредено зрение. Като част от тогавашното ми задължение беше да проучвам какви практики има на Запад и какво можем да внесем в България. Един следобед, когато ровех из Интернет по този повод, ми попадна страница, в която се описваше проведен конкурс сред хора със зрително затруднение, които са написали сценарии и за комикси и два комикса са били издадени. Това се е случило 2015-2016 г. в САЩ. Още тогава тази идея ме грабна и исках да направим нещо по въпроса. Миналата година успяхме да напишем проект към Национален фонд "Култура", който спечелихме. Получихме много положителни мнения и си казахме, че трябва да се продължи."

Събитието обещава да бъде интересно и вълнуващо, като участниците ще имат възможността да създадат свои собствени комикси. По време на работилницата ще се разглеждат различни аспекти на творческия процес, а героите, случките и историите ще бъдат записани за по-нататъшно развитие.

"Ще се опитаме да направим смесени екипи от зрящи и зрително затруднени хора, които да разгърнат повече от една история. Незрящите ще измислят историята, случката и мястото, в което да се развива действието с помощта на зрящи доброволци. Впоследствие ще предоставим това на художник-илюстратор или издателство, за да бъде издадено, а после записано от актьори в звукозаписно студио", обяснява Карастоянов.

Целта на инициативата е да се даде възможност на хора с различни възможности да работят заедно и да създадат нещо уникално. Когато едно сетиво е изгубено, то трябва да се компенсира по друг начин, при незрящите това са слух и допир. Този проект предлага алтернативен начин за визуално изразяване чрез описване на изображенията.

Събитието ще се проведе утре в Националното читалище на слепите и започва в 11:00 часа.

Чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Донка Байкова

Храносмилателната система е много важна при заетия човек в трудоспособна възраст

По повод Световния ден за безопасност и работа, отбелязан миналата седмица (28 април), в "Нашият ден" проф. Донка Байкова споделя своите съвети за хранене в забързаното работно ежедневие. Климатичните промени тази година са акцент в обществения разговор за трудовата безопасност. В тази връзка проф. Байкова казва: "През последните години има..

публикувано на 01.05.24 в 13:45
Ангел Иванов

Ангел Иванов: Саможертва е да преодолеем желанието да ни е комфортно, леко и приятно

В седмицата на Христовите страдания в "Нашият ден" писателят и журналист Ангел Иванов разсъждава за саможертвеното поведение на човека .  Иванов вярва, че любовта и доброто са иманентни качества на човека , вменени от божествения първообраз. Чрез тяхната проява е възможно душата да достигне своята крайна дестинация, която всъщност е едно..

публикувано на 01.05.24 в 12:17

Безопасността при работа е и лична отговорност

На 28 април беше отбелязан Световният ден за безопасност и здраве при работа, посветен на значимостта на създаването на безопасна и здравословна работна среда за всички. В тазгодишната светлина фокусът е върху въздействието на изменението на климата върху безопасността и здравето при работа (БЗР). Защо работим, или работата като житейски и..

обновено на 01.05.24 в 12:03

Защо работим, или работата като житейски и ценностен избор

В своята ежедневна рутина работата изпълнява роля, която е далеч по-сложна от простото изкарване на прехраната. Тя е източник на смисъл, идентичност и социално влияние. В рамките на предаването "Нашият ден" четири различни събеседници –  юрист и психолог, книгоиздател и музикален продуцент, имигрант, както и антрополог , споделят своите уникални..

обновено на 01.05.24 в 11:15

Милена Статева: Отново хората са си повярвали, че егото може да владее

Как професионалното битие се отразява на човешката ни същност? Колко е важно да знаем кои сме и да откриваме смисъл в работата, която извършваме? Оставят ли работните ни часове място за каузи, етика и личен живот – разговор в "Нашият ден" със социолога Милена Статева . По думите на Статева трудът е това, което ни отличава от животните –..

публикувано на 01.05.24 в 09:16