Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

93 години от рождението на Ървин Дейвид Ялом

| обновено на 13.06.24 в 10:33
Ървин Дейвид Ялом
Снимка: Уикипедия

Ървин Дейвид Ялом, американски психиатър, теоретик и практик, преподавател и автор на романи, е роден на днешния ден, 13 юни 1931 г. Той е една от водещите фигури в екзистенциалната психология и груповата психотерапия.

Родителите на Ялом емигрират от Русия в САЩ през 1920-те години. Те се заселват във Вашингтон, където отварят бакалски магазин и живеят над него. Ървин посещава местното училище, а по-късно постъпва в Университета "Джордж Вашингтон", след което се дипломира като медик в Бостънския университет.

Академичната му кариера протича в Станфордския университет, където е щатен професор от 1968 г. Той се посвещава на изучаването и преподаването на екзистенциалната психология и груповата психотерапия. Работата му в тази област е призната и вдъхновяваща за много последователи.

Освен научните си трудове, от началото на 1990-те години Ялом започва да издава и поредица романи. Тези романи са посветени на видни личности, чиито характери са от особен интерес. Един от най-известните му романи е "Когато Ницше плака", който е преработен и филмиран през 2007 г.

В ефира на предаването "Какво се случва“, Пламен Димитров, психолог и личен познат на Ялом, говори по повод преиздаването на книгата "Палач на любовта". В тази книга Ялом изследва базисната тревожност на човека чрез 10 истории, като твърди, че тя произтича от опитите да се справим с четири големи дадености на живота: неизбежността на смъртта, свободата да направим живота такъв, какъвто го желаем, изначалната самота и липсата на явен смисъл и цел в живота.

"Това е част и от задачата на един добър психотерапевт – да достигне до точката на зрялост, в която, без да става принципен еклектик, създава терапевтичен подход за всеки конкретен пациент. Защото той е човек с уникална жизнена траектория. Можем да извадим от скоби всичките си теории, школи и да погледнем живота на този човек през очите му, през неговото преживяване, и едва тогава ще открием как да подходим", споделя Димитров.

Ървин Дейвид Ялом оставя дълбок отпечатък както в психотерапевтичната теория и практика, така и в литературата, вдъхновявайки много хора по целия свят.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изпитите след 7 клас: какво всъщност измерват?

Изпитите след 7 клас са важна част от образователната система, но наистина ли те измерват знанията на учениците? Или по-скоро отразяват успехите и провалите на самата система и материалните възможности на родителите? За кого всъщност е полезно Националното външно оценяване (НВО) в сегашния си вид? На тези въпроси отговаря Ирина Манушева, автор на..

обновено на 18.06.24 в 11:26

Показват в изложба религиозното монументално изкуство на Дечко Узунов

В столичната Художествена галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия (СГХГ), е открита изложбата "Дечко Узунов. Религиозно монументално изкуство". Експозицията, която отбелязва 125 години от рождението на художника, представлява документален визуален разказ, съставен от архивни снимки, подготвителни проекти и творби...

обновено на 18.06.24 в 09:55
Кадър от протеста

Съюзът на българските журналисти в съдебен спор за имот

Защо Съюзът на българските журналисти вече 4 години не може да влезе във владение на собствен имот , даден под наем – разговор в "Нашият ден" със Снежана Тодорова , председател на СБЖ, и с Христо Дионисиев , представител на фирмата наемател. Членовете на СБЖ излязоха на протест, мотивиран от неправомерните действия на фирмата наемател. По..

публикувано на 18.06.24 в 09:26
Дуранкулашкото езеро е в списъка на влажните зони с международно значение.

Снимат филми за влажните зони от Дуранкулак до Казашко

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" се обсъжда новият проект "Непознатият рай", който включва пет късометражни филма за влажните зони по северното ни Черноморие – "Езеро Дуранкулак", "Шабла-Езерец", "Казашко" и "Ятата". Филмите ще представят устойчивите практики за икономическо развитие на тези райони. Свилена Велчева от..

обновено на 18.06.24 в 09:07

Борбите за паметта – тема на новия градски форум на КОЙ

" Който владее миналото, той владее и бъдещето. Който владее настоящето, владее миналото. "  Тази фраза сме чували безкрайно често, до втръсване. Но няма как да му се отрече на Оруел, уви, прав е. И в този ред на мисли, не са учудващи многобройните спорове за това как трябва да пазим, показваме и осмисляме миналото си. В града конфликтите около..

публикувано на 18.06.24 в 08:55