На 1 юли Православната църква чества деня на свети безсребреници Козма и Дамян, а в народния календар този празник е известен като свети Врач. Светите братя са наричани безсребърници, защото за своите лечебни услуги не искали нищо в замяна, освен да бъдат благочестиви християни. Култът към братята лечители е развит в Източната Римска империя, където се намира и техният гроб.
В народната традиция на 1 юли жените не работят. Те месят пити и ги раздават за здраве. Според поверията на този ден всеки лек отива, където трябва, рани се затварят, белези избледняват, счупеното зараства, удареното не боли, лошите думи не ловят, а добрите прихващат най-здраво и покълват. Този ден е особено почитан от знахарите, билкарите и баячките.
За билките и умението да ги събираме и използваме разказва Живко Момчев, организатор на хоби курс по билкарство, в ефира на "Нашият ден". Според него най-сантименталният празник за тях е Еньовден, който освен че е свързан с българския фолклор и специално с билкарите, е и денят, в който традиционно завършва курсът по билкарство.
"Тази година имахме много силен и успешен курс с много мотивирани участници. Успяхме да отбележим значителен прогрес в развитието на нашите курсисти. Забелязахме, че хората, идващи от различни професии, успяха да придобият пълни знания за лечебните растения", споделя Живко Момчев.
По време на курса участниците правят разходки по българските планини, за да могат да видят растенията в тяхната естествена среда. Особено важни са практическите занимания и теренните наблюдения. Курсът е свързан с доста пътувания из цяла България.
Сред лекторите има ботаници, химици и експерти по фармацевтична химия, кулинарен журналист, собственици на малки семейни фирми и представител на фирма за производство на домашна козметика. Курсът по билкарство се провежда всяка година и привлича все повече ентусиасти, желаещи да се запознаят с тайните на лечебните растения.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg