В рубриката "Културен код" на предаването "Тerrа Култура" разгледахме изложбата "Летни импресии" на дизайнерката и художничка Даян Грант в галерия "Икар". Освен това обсъдихме културния код на България и Франция в контекста на опазването на световното културно наследство.
Впечатляващата изложба на Даян Грант включва 20 абстрактни пейзажа, 11 рисунки и 8 керамични произведения, представени за първи път в София. Творбите са специално подготвени за галерия "Икар", като в експозицията Грант експериментира със смели техники и разнообразни материали – метал, гипс, полиуретанова пяна, природни елементи и рециклирани предмети.
Ето какво сподели авторката в ефира на предаването: "Избрах по-трудната задача - да направя специално произведенията за мястото, което е галерия "Икар", която много ме впечатли”. Стените и внушителното ателие, в което е галерията, и дават идеята творбите да бъдат в неутрални тонове. Форматът също е вдъхновен от мястото. "Представям тези 20 абстрактни пейзажа с техника, която добре познавам от години, която самата аз съм изработила. Смесвам различни материали по един мой много специален начин. Във всичките произведения е вложена специфична енергия, която след това се връща към зрителя", казва тя.
В отговор на въпроса какво за нея представлява френският дух, тя сподели: "Това, което определям като типично френско и което най-много ми липсва, е тяхното изкуство да живеят - отношението им към храната, към изкуството, към красивите неща."
В разговора Грант подчерта също, че за нея е важно непрекъснато да се обръщаме към миналото и към корените си, да изучаваме историята на изкуството и да привличаме елементи от там, свързвайки ги със съвременността. "За мен това е важно в изкуството - взаимстването и непрекъснатите препратки. Да преработим миналото и да го поднесем по различен начин", завършва Грант.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Даян Грант е дизайнер на уникални осветителни тела и мебели, живописец, скулптор, керамик. Oт 1994 до 2014 г. живее във Франция. През 1999 г. получава магистърска степен по история на изкуството в Университет "Пол Валери" - Монпелие, Франция. Работи в отдел "Паметници на културата" към Министерство на културата в Монпелие. Притежава собствена галерия в Монпелие, Франция.
От 2011 г. се посвещава изцяло на създаване на мебели - скулптури, на живопис, керамика и декоративни пана. Има участия в няколко общи художествени изложби в страната - Шоурум "Склада"; СБХ "Шипка" 6 - Фестивал на съвременната българска керамика 2023; Галерия „Ели Сое“ - София; Градска художествена галерия - Благоевград, галерия "Еме" - Благоевград и др. Даян Грант си сътрудничи с интериорни дизайнери от България и цял свят.
Нейни творби са представяни на международните панаири на изкуството като PAD London и AD Interiors - Париж и са част от престижни частни колекции в България, Франция, Великобритания, Италия и най-вече в САЩ. Керамичните произведения на Даян са изцяло ръчно изградени от шамотизирана глина и глазирани с висококачествени немски глазури. От 2002 г. е член на БНК на ИКОМОС. Член е и на СБХ.
Снимки: Личен архив, Галерия "Икар"
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg