Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стипендия "Соня Терзийска“ се провежда за девета поредна година

| обновено на 18.11.24 в 09:47

Конкурсът за стипендия "Соня Терзийска" е предназначен за ученици от област Благоевград с изявени интереси и постижения в областта на биологията, химията и екологията. Тази ежегодна инициатива се организира от сдружение "С идея за бъдещето – спорт, образование, култура" и отбелязва деветото си издание през 2024 г. Стипендията има за цел да почете паметта на уважавания учител по биология и екология Соня Терзийска и да подкрепи младите таланти в тяхното развитие.

Ивелин Терзийски, председател на сдружението и син на Соня Терзийска, разказва за мотивацията зад създаването на конкурса: "Майка ми беше изключителен педагог и вдъхновение за много ученици. След нейната кончина, решихме с баща ми и сестра ми да създадем конкурс в нейна памет, за да запазим името ѝ и да насърчим учениците да преследват научните си интереси. Първото издание на конкурса се проведе само няколко месеца след смъртта ѝ и оттогава ежегодно продължаваме тази традиция."

През първите години конкурсът е бил ограничен до ученици от община Сандански, но поради големия интерес и успехите на участниците, той вече обхваща цялата област Благоевград, включително градове като Петрич, Сандански, Благоевград и Гоце Делчев.

Соня Терзийска

"Стипендиите, които сме връчвали, са отишли при деца с престижни постижения в науките. Много от тях сега специализират като лекари или учат стоматология и биохимия в чужбина. Това ни дава увереност, че усилията си заслужават", допълва Ивелин Терзийски.

Кандидатите могат да изпращат мотивационни писма за участие в конкурса до 08.12.2024 г., адресирани до Председателя на УС на сдружение "С идея за бъдещето – спорт, образование, култура". Към писмата трябва да се приложи и служебна бележка от училището, удостоверяваща отличния успех за учебната 2023/2024 година.

Стипендията е насочена към ученици, които отговарят на следните изисквания:

  • Да са ученици от VII до XII клас;
  • Да имат отличен успех за учебната 2023/2024 година;
  • Да участват в извънкласни форми, свързани с биологията, химията и опазването на околната среда;
  • Да са завоювали призови места от областни, национални и международни олимпиади и конкурси в областта на биологията, химията и екологията.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: личен архив

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12