Една от най-вдъхновяващите инициативи тази година е състезанието "Начертай карта на България", организирано от фондация "Активна историческа карта". Събитието е посветено на 140-годишнината от Съединението на България и има за цел да насърчи учениците да изследват богатата история и география на страната ни чрез картография.
Състезанието е отворено за всички ученици от 1-ви до 12-и клас както в България, така и в българските училища в чужбина. Участниците са разделени в три възрастови категории, а творбите могат да бъдат в различни жанрове – природни, исторически, географски карти или карти, отразяващи културното наследство на българите.
"С това състезание искаме да постигнем няколко цели," сподели Николай Дунев, организатор на инициативата и председател на фондация "Активна историческа карта", в ефира на предаването "Нашият ден". Той подчерта, че основната цел е да отбележат значимото събитие – Съединението на България, но също така да вдъхновят учениците да използват карти като средство за учене и откриване на нови знания.
"Картите са отличен начин да привлечеш вниманието към историята и географията на България," отбеляза Дунев. Според него картографията е не само полезен инструмент за обучение, но и творчески начин за изразяване на интерес към националното ни наследство.
Състезанието предоставя уникална възможност на младите хора да демонстрират своето въображение и познания, като създадат карти, които разказват истории – от природните красоти на България до ключови исторически събития или аспекти от културата и традициите на страната.
Организаторите се надяват, че инициативата ще вдъхнови учениците да развиват уменията си в областта на картографията, докато откриват и разбират по-дълбоко историята и географията на България.
За повече информация относно състезанието и условията за участие, можете да се обърнете към фондация "Активна историческа карта".
Слушайте!
Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..
За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..
"Много и различни са причините, поради които хората започват да употребяват психоактивни вещества. Всеки може да има собствена причина, в повечето случаи обаче е комплекс от фактори. И генетично се предава високия толеранс, и поведенческия модел, който се наблюдава в семейството е много важен, защото децата възприемат това като средство за справяне с..
Преподавателката по български език и литература в Университета в Гент д-р Миглена Дикова-Миланова и нейните студенти, които изучават български език, са гости на “Артефир” в рамките на образователна инициатива на белгийския университет , насочена към разпространяване на академични знания. В програмата им са включени също срещи в..
Тази седмица първото професионално училище в страната ни чества своя 140-и юбилей. Това е Професионалната държавна търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в град Свищов, в която и до днес е жив дарителският дух и визията за бъдеще, завещани от неговия патрон. Построено по проект на австрийския архитект Паул Бранк, училището изправя снага..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg