Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Без грешки на пътя" – конкурс, който вдъхновява децата да бъдат по-внимателни

10 000 детски рисунки показват визията за безопасност на пътя

| обновено на 04.02.25 в 09:01
Илияна Тодорова, група "Калинка", ДГ "Пролет", гр. Ямбол
Снимка: www.abz.bg

В рубриката "Епизоди от живота" обръщаме внимание на едно важно събитие, насочено към обучението по пътна безопасност в българското училище – Националния конкурс за детска рисунка "Без грешки на пътя". Инициативата е организирана от Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) в партньорство с Гаранционния фонд (ГФ) и Главна дирекция "Национална полиция" към Министерството на вътрешните работи. В ефира на "Нашият ден" Нина Колчакова, изпълнителен директор на АБЗ, разказа за огромния интерес към конкурса и неговото въздействие върху децата.

Според нея този конкурс е уникален с мащаба си и ангажираността, която предизвиква сред децата, родителите и училищата. "Не съм чувала конкурс за детска рисунка да е имал такъв огромен отклик от децата от цялата страна. Очевидно темата е много важна за всички деца и учебни заведения, които се включиха в нашия конкурс", сподели Колчакова.


Инициативата е предизвикала голям интерес, като броят на получените рисунки надхвърля 10 000. Всички творби са събрани в онлайн галерия, достъпна на сайта на Асоциацията на българските застрахователи. Това дава възможност на широката общественост да се запознае с детските представи за правилно и неправилно поведение на пътя.

Илина Николова

Общо 900 училища и детски градини от цялата страна са се включили в конкурса, а участниците са около 4300 деца. Всяко дете е изпратило поне две рисунки – една, изобразяваща неправилна ситуация на пътя, и друга – правилния ѝ вариант. Това дава възможност на децата не само да изразят креативността си, но и да научат ценни уроци за безопасността на пътя.

Конкурсът е организиран съвместно с Пътна полиция и Гаранционния фонд, като основната цел е възпитанието на подрастващите в култура на пътна безопасност чрез изкуство. Успехът на инициативата показва, че темата е не само актуална, но и изключително важна за цялото общество. Включването на толкова много деца и образователни институции е ясен знак, че усилията за повишаване на осведомеността по темата за пътната безопасност трябва да продължат.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емона Иванова

Емона Иванова за спорта и мечтите

Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена.  Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..

публикувано на 03.04.25 в 15:56
Мария Шаркова

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана  от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..

обновено на 03.04.25 в 10:58

146 години от обявяването на София за столица – поглед назад

На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..

обновено на 03.04.25 в 10:13
Проф. Николай Габровски

Бъдещето на донорството: ще се промени ли нагласата на българите?

Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..

обновено на 03.04.25 в 09:35

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20