от понеделник до сряда
от 16.30 до 17.00 часа
Пътуване без граници в пространството, времето и идеите, за което фантазията и творческото любопитство са само предпоставка. Следват безброй срещи и разговори с учени, изследователи, професионалисти, сладкодумни разказвачи, часове записи, ровене в книгите и мрежата, отсяване, преживяване, рисуване на картина със звук и музика. Така се родиха повече от 200 поредици, близо 1000 30-минутни предавания за астрономия, история, математика, биология, пътешествия, краезнание, археология, кино, архитектура, видни личности, педагогика, езикознание, паркостроителство, етнография, традиционен бит, мода, занаяти, природни феномени, гастрономия, етика, философия и т.н. и т.н.
Като документално богатство, професионално и познавателно равнище Радиоенциклопедията на програма „Христо Ботев“ е уникална продукция, отговаряща в най-висока степен на целите на общественото радио.
Честит юбилей, скъпи колеги и слушатели. Продължаваме нататък!
„Отколе ни е казано, че всички Пътища към Храма водят. А Храмът на Изкуството е онзи, в който вечно търсим знаците за овладяване и на космичното, и на катадневното общение… … веднъж намерили се – да забравим разноликите Пътеки, по които сме..
Тази година НХА отбелязва своята 125 годишнина. На 1 октомври 1896 год. след Указ на княз Фердинанд в България отваря врати Държавното рисувалво училище – едно от най-старите висши учебни заведения в страната. Дебатите за създаването му започват много..
Дали корупцията и злоупотребите с власт са белег за упадъка на Римската империя, или са били част от нейния modus vivendi във всеки етап от съществуването ѝ било като република, принципат или доминат. Надниквайки в богатата история на Рим, не бива..
„На всеки десетина години археолозите откриват някоя забравена писменост. Но повечето от тях остават просто любопитни артефакти, защото онези, които са изобретили тези писмени системи, не са съумели да открият и надеждни начини за каталогизиране и..
В нашата история има безброй поводи, които подхранват националната ни гордост… Но в най-новата ни история най-много поводи за гордост като че ли са ни дали българските музиканти. Безброй са имената, превзели световните сцени и неслучайно музикалните..
Цикълът разказва за изчезнали цивилизации, живели 4000 години преди новата ера. Епизод 4 „Харапа – Пепеляшката на древния свят“ се докосва до Храпската цивилизация 4000 години пр.н.е. и „смайващите им инженерни умения“, с които строят канализация,..
Цикълът „Изгубените градове“ разказва за изчезнали цивилизации, живели 4000 години преди новата ера. Епизод три „Народите при червената река“ разказва за религията, устройството и поминъка на обществата в древна Анатолия. Какви войни са водели и..
Цикълът разказва за изчезнали цивилизации, живели 4000 години преди новата ера. В епизод 2 оставаме в Месопотамия, за да разкажем как са изглеждали училищата в шумерските градове 4000 години пр.н.е. Правили ли са разлика между магия и медицина..
Цикълът „Изгубените градове“ разказва за изчезнали цивилизации, живели 4000 години преди новата ера. Епизод едно е със заглавие „Народ на черноглавите – общество, език и писменост“. В него търсим свидетелства за създаването на Урук, един от първите..
Сериозно или на шега, образът на шута продължава да живее няколко столетия след края на самата професия. И днес се потапяме в очарованието на класическа ария, стих или театрална постановка, разкриваща драмата на смешника с тъжно сърце и горчива участ...
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg