„Искаме да бъдем врата за китайските инвестиции и производства в ЕС, но същевременно да бъдем активен член на Съюза, с принос за добрите отношения ЕС – Китай”. С тези ключови думи на президента Росен Плевнелиев може да се обобщи негова държавна визита в Пекин. Това посещение на най-високо ниво не беше случайно. Дни преди това икономическият министър Драгомир Стойнев съобщи пред пресата, че България започва да изтегля част от търговските си представители от Европа и да открива търговски представителства в страни от Азия. Според министъра задачата оттук нататък е износът да се съсредоточава към държавите с икономически растеж, а статистиката показва увеличение на българския износ към Азия с пет процента. Анализаторите подкрепят тази теза и с аргумента, че европейският пазар е пренаситен и трудно се намират нови ниши за износ на български стоки.
В Пекин Росен Плевнелиев се срещна с председателя на КНР Си Дзинпин. В съвместно комюнике след разговорите беше отбелязано, че между двете страни се установяват отношения на всестранно приятелско партньорство, задълбочава се взаимното политическо доверие, а сътрудничеството в сферите на икономиката, инвестициите, селското стопанство, културата и образованието се определя като плодотворно. И още: България и Китай ще работят за разширяване на търговския обмен и си поставят целта в следващите пет години да го удвоят.
Какво стои зад тези на пръв поглед суховати формулировки? Сред конкретните проекти са тези за тристранно сътрудничество между България, Румъния и Китай с цел изграждане на мост и хидроцентрала на река Дунав в района на Никопол – Турну Мъгуреле, както и изграждане на българския участък на автомагистрала „Черно море”. Друг проект, в който Китай може да участва е и прокопаването на тунел под връх Шипка, който да свързва Северна и Южна България. Не на последно място е и възможността да се предоставят концесии на китайски компании на български пристанища на Дунав и на Черно море.
В рамките на визитата си Росен Плевнелиев присъства на българо-китайски бизнес форум в Пекин, в който взеха участие над 300 представители на 150 китайски и 30 български фирми в информационните технологии, текстилната промишленост, производството и дистрибуция на храни и вина, транспорт, търговия, туризъм, производство на енергия от възобновяеми източници. В изказването си българският държавен глава посочи, че има растеж и позитивни тенденции в двустранното икономическо сътрудничество – стокообменът се е увеличил с четири пъти в последните десет години, а българският износ към азиатската страна се е удвоил през 2012 г. спрямо 2011 г.
Плевнелиев посочи още, че в България се подготвят проекти за 21 нови индустриални и високотехнологични зони и заяви, че България би могла да предостави на Китай възможността да изгради свои предприятия в тях. По думите му, най-стратегическите са зона Божурище и индустриална зона и карго летище в Стара Загора, тъй като те се намират на три европейски коридора.
И накрая един любопитен щрих: напоследък се наблюдава небивал интерес сред българите към изучаването на китайски език, който вече се преподава в училищата, включително и в първи клас. Само за две години броят на учениците, които изучават сложното писмо и говор, се е увеличил четири пъти. В началото на 2012 те са били 425, а в края на 2013 – 1649.
Лидерът на "ДПС – Ново начало" Делян Пеевски даде заявка за премиерския пост. "Когато ние сме първа партия, аз ще направя правителство", заяви той в кулоарите на Народното събрание. "Ако българите дадат отговорност на "ДПС – Ново начало" да състави..
Председателят на ГЕРБ Бойко Борисов отново заяви, че печелившата формула за съставяне на редовно правителство е то да бъде подкрепено от ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната" – "Демократична България", "БСП – Обединена левица" и "Има такъв народ". Той обаче..
Според Годишния доклад за състоянието на здравето на гражданите за 2023 г., основната причина за смърт в България са болестите на органите на кръвообращението (61.1%), следвани от онкологичните заболявания (16.5%) и болестите на дихателната система (4.9%)...
Във Велинград се събраха хора от цялата страна на протест в подкрепа на фермери, чиито стада са застрашени от евтаназия. Недоволството е предизвикано от..
Жителите на Плевен ще изпратят 2024 г. с Коледно градче и срещи с Дядо Коледа. Тазгодишната празнична програма на общината ще стартира на 2 декември с..
В "България днес" на 29 ноември се спираме събитията с балкански адрес от изминалата седмица, събрани в традиционния ни петъчен информационен обзор "По..