Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България не бива да носи сама бремето на бежанската вълна от Сирия

БНР Новини
Снимка: Мария Димитрова-Пишо

В периода 20-23 януари, делегация на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на Европейския парламент посети няколко бежански лагери в България, за да се запознае с условията на живот там. Евродепутатите се увериха, че е постигнат „очевиден напредък” и тези условия са вече задоволителни. Докладът, който те ще изготвят по въпроса, ще съдържа и препоръка за по-голяма солидарност от страна на всички държави членки за справяне с предизвикателствата на засилената бежанска вълна към ЕС.

Снимка: БГНЕС„Първоначално шокът от бежанския поток беше голям и надхвърляше капацитета за посрещане на емигранти в България, заяви за Радио България ръководителят на мисията Франк Енгел. Но с времето страната започна да се доближава до международните изисквания за достойни условия на живот на тези хора в беда. И усилията в тази посока трябва да продължат.”

България, която е на предна линия при посрещане на бежанския поток от Сирия, не трябва да бъде оставена да носи сама бремето на емигрантския наплив, смятат евродепутатите. Солидарността с хората в беда е основна европейска ценност и ние не можем да принуждаваме България да бъде единствен изразител на тази ценност, посочи г-н Енгел, евродепутат от Люксембург.

„Да, Европа има изисквания за солидарност, но не да очакваме някой друг да ги изпълнява, каза още той. Някой друг, който е попаднал под натиска на обстоятелства, които не са предвидими и овладяеми. Такава извънредна ситуация може да изскочи ненадейно всеки момент. И тогава е нужно да се прояви европейската солидарност. При масов приток на бежанци ЕС и всички държави в него трябва да се включат в овладяването на ситуацията.”

Евродепутатът посочи, че в подобно на България положение са почти всички държави по южния фланг на общността. Страната ни обаче е получила засега много по-малка финансова помощ от тях.

Подобно на много други в Европа, семейството на г-н Енгел познава бежанската съдба.

„По време на Втората световна война част от моето семейство е било приютено във Франция. Намерили са се хора, които са помогнали на моите роднини в нужда. Без тях може би семейството ми нямаше да съществува днес. Едно, две или три поколения назад почти всяка фамилия в Европа е преживяла подобно премеждие. Ние всички сме били в един момент бежанци, търсили сме и сме получили европейска солидарност. Сега ние трябва да я проявим. Надявам се, че Европа все още е способна да произвежда подобна солидарност.”

Развитието на събитията в Близкия Изток и Африка дават основание на Франк Енгел да прогнозира, че проблемите с емигрантския наплив към Европа ще продължат още дълго време. Твърде възможно е бежанският поток да се засили със затоплянето на времето през пролетта. Той вярва, че България вече има необходимия капацитет за посрещане на нова вълна. „Освен ако напливът е изключително мощен и тогава никой няма да е в състояние да го посрещне”, допълва г-н Енгел.

По думите му хората, пристигащи от Сирия в търсене на международна закрила, са предизвикателство за целия Европейски съюз. По последни данни, 700 000 сирийци се намират на турска територия, толкова има и в Ливан, а 6 милиона души са вътрешно преселени заради войната. Във връзка с това се налага изводът, че ако притокът на хора към границите на Евросъюза достигне подобни размери, той ще трябва да преосмисли политиката си за убежище, смята евродепутатът. Съгласно сега действащото споразумение, известно като „Дъблин-2”, всяка страна от ЕС, на чиято територия пристигат бежанци, трябва сама да решава проблема за настаняването им, докато се разгледат молбите за убежище. Така натискът е неравномерно разпределен и създава проблеми както с опазването на човешките права на самите бежанци, така и със стабилността в самите държави, посочват критиците на тази политика. Аргументи, които потвърждава и случващо се с България през последните шест месеца.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 7 ноември 2024 г.

Българската история и тънките нейни нишки, които бележат настоящето и бъдещето ни са обединяващият акцент в днешната програма на Радио България. Ще „тръгнем“ от шуменска област и историята на най-стария конезавод в..

публикувано на 07.11.24 в 19:00

Очаква се повишение на дневните температури с 1-2 градуса

В петък , в котловините и равнините ще има мъгли. Минималните температури ще са между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°.  По Черноморието сутринта ще е около 3°. През деня ще е слънчево. Очакват се максимални температури от 14° до 19°, в София –..

публикувано на 07.11.24 в 17:48

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 25

На фокус в брой 25 поставяме важни и не много известни българско-италиански културни и образователни взаимодействия: Как българският език влиза в конкуренция с над 30 чужди езика, изучавани в университета "Ла Сапиенца" в Рим, узнаваме от..

публикувано на 07.11.24 в 12:00